İnternet haftası çoşku ile kutlanıyor

Türkiye’de ilk Internet bağlantısının yapıldığı 12 Nisan bu hafta tüm yurtta çoşku ile kutlanıyor. Özellikle kablosuz Internet bağlantısı ve ADSL tanıtımlarının yoğun olarak gerçekleştiği yurtiçi etkinlikler TÜBİTAK Feza Gürsey Salonu’nda gerçekleştirilen panelle başladı.
Türkiye’de Internet’in gelmesi kadar yaygınlaşması konusunda da büyük çaba harcayan Bilkent Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mustafa Akgül, paneldeki konuşmasında bugünlere gelene kadar 12 sancılı yıl geçirdiklerini söyleyerek ”Plansız, programsız, eşit olmayan bir gelişmeyi gözlüyoruz” dedi.

İnternet teknolojisi Türkiye’ye ilk olarak, 1987 yılında Ege Üniversitesi’nin öncülüğünde kurulan, Türkiye Üniversite ve Araştırma Kurumları Ağı ile gelmişti. Türkiye’de ilk internet bağlantısı ise 12 Nisan 1993 tarihinde ODTܒden Ankara-Washington arasında kiralık hat kurularak yapılmıştı. Bu nedenle, 12 Nisan tarihi Türkiye’de internetin ‘doğum günü’ sayılıyor.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Biz, bağımsız yayın kuruluşu olarak, size sunduğumuz hizmetin maliyetini, reklam gelirleri ile karşılıyıoruz. Reklam gelirlerimizii artırmamıza yardımcı olun.