Ana sayfa BT Gündem İnternet indirimi kimin fikriydi?

İnternet indirimi kimin fikriydi?

117
0

15.02.2009 Tarihli Taraf Gazetesi’ndeki QTube Köşesindeki yazıdır*************Memleketimde bir olayın müsebbibi arandığında iki sonuçla karşılaşırız.

Vatandaşa zararı dokunan bir uygulamaysa, ararsınız ararsınız bu sorumluyu bulamazsınız.

Eğer olay vatandaşın yararına bir gelişmeyse;

İlgili ilgisiz herkes bundan kendine pay çıkarmaya çalışır. Bazıları da bu fikrin aslında çıktığı noktanın Ahmet’e, Mehmet’e ait olduğunu iddia eder.

Internet erişim ücretlerinden alınan Özel İletişim Vergisi (ÖİV) oranı hem sabit telefonlarda hem de
cep telefonlarında yüzde 5’e indiriliyor.

Büyük çoğunluğu ayda 29 TL ADSL faturası ödeyen internet kullanıcıları için 2,18 TL vergi indirimi gelecek. Vatandaş 29 TL yerine 26,72 TL ADSL faturası ödeyecek.

Vatandaşa 2,18 TL indirim sağlayacak olan bu vergi indiriminin mimarı kim diye sormaya başladık.
Hürriyet Gazetesi Ekonomi Müdürü Vahap Munyar, hafta içinde yazdığı bir köşe yazısında bu indirimde Cisco’nun katkısı var mı? diye sormuş.

18 Haziran 2008’de gerçekleştirilen Yatırım Danışma Konseyi toplantısında Cisco Başkan Yardımcısı Mohsen Mozami’nin “Internet kullanımının yaygınlaşması için vergilerin düşürülmesi gerekir” sözünü referans gösterip indirim üzerindeki görüşmelerin bu olaydan sonra hızlandığına saptama yaparak haklı olarak sormuş; “İndirimin gündeme girmesinde Cisco’nun ne kadar katkısı var?” diye.

Yazıyı görünce dayanamadım. Kendisine bir e-posta ile sorusunun cevabını vermeye çalıştım. Cisco’nun katkısı “0”dır diye.

Internet Özel İletişim Vergisi kronolojisini sizinle paylaşırsam siz de anlayacaksınız nedenini.

Sabit telefon hizmetlerinde ve İnternet’e Özel İletişim Vergisi 1 Ağustos 2004’te yürürlüğe girdi.

19 Kasım 2004’te Devlet Planlama Teşkilatı Müsteşarlığı Türkiye’nin Bilgi Toplumu Strateji’ni yazdırmak üzere danışmanlık ihalesine çıktı.

Mayıs 2005’te ihale süreci tamamlandı ve Peppers&Rogers isimli kuruluş bu ihaleyi kazanarak 6 ay sürecek çalışmalarına başladı.

Bilgi Toplumu Strateji Belgesi hazırlanıp, en iyi senaryoya göre Bilgi Toplumu Eylem Planı oluşturulmasına başlandı.

2006-2010 yılları arasınını kapsayan Bilgi Toplumu Stratejisi Eylem Planı 2006 Temmuz’unda Yüksek Planlama Kurulu onayı aldı.

Eylem Planı’nın 105’inci maddesinde 18 ay içerisinde Özel İletişim Vergisi oranının düşürülmesi yer alıyordu.

Nitekim Kasım 2006’da Antalya’da olağan genel kurul toplantısını gerçekleştiren Uluslar arası Telekom Birliği toplantısının açılış konuşmasında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da bu eylem planından yola çıkarak, vergilerin kademeli olarak düşürüleceğin dünyanın telekom otoritelerinin önünde dile getirdi.

Eylem planında 2008 yılı başında düşürülmesi planlanan Internet hizmetlerindeki Özel İletişim Vergisi gecikmeli olarak Türkiye gündemine girdi.

Şubat 2009.

1 Ağustos 2004’tü yürürlüğe giren ve Mayıs 2005’ten itibaren kaldırılması veya oranında indirime gidilmesi konuşulan Internet hizmetlerindeki Özel iletişim Vergisi yüzde 5’e çekiliyor.

Ben de bir soru sorayım sizlere.

Devletin resmi planları arasına girmiş ancak uygulaması gecikmiş olan bu indirimde, uygulama süresinin üzerinden 6 ay geçtikten sonra konuyu gündeme getiren birilerinin katkısı olabilir mi?