Internet Konferansı’na İnternet yayıncılığı damgasını vurdu

İlki 1995 yılında gerçekleştirilen İnternet Konferansları’nın 10’uncusu bu yıl Bahçeşehir Üniversitesi İşbirliği ile 9-11 Aralık tarihleri arasında üniversitenin Beşiktaş yerleşkesinde gerçekleştirildi. Toplam 40 oturumun yer aldığı konferansta 8 panel, 15 seminer ve 17 bildiri oturumu gerçekleşti. Konferansta Internet Reklamcılığı, Internet Yayıncılığı Üvey Evlat mı ve Internet Gazeteciliğinin klasik gazetecilik ile kesiştikleri ve ayrıldıkları noktaların ele alındığı panellerle yayıncılık konferansın en fazla irdelenen konusu oldu.

Bahçeşehir Üniversitesiden Prof. Ali Atıf Bir’in yönettiği İnternet Reklamcılığı panelinde, ülkemizdeki internet reklamlarının bir değerlendirmesi, internetin pazarlama ve reklamı nasıl değiştirdiği, ve bunun internet yayıncılığı üzerindeki etkileri ele alındı.

Ali Atıf Bir Internet Reklamcılığının hala kaotik bir ortam olduğu ve Türkiye’de bu mecranın sadece deneme yanılma yönteminde kullanıldığının altını çizerken Zap Medya’dan Bülent Boyturun reklam ölçme ve değerlendirmenin sadece ve sadece Internet reklamcılığında mümkün olduğunu ve ABD’de bunun paralelinde Internet Reklamcılığının geliştiğini belirtti.

BTDunyası.net Genel Yönetmeni Kemalettin BULAMACI ise Internet mecrasının hala Türkiye’de geniş kitlelelere ulaşmak için kullanılan bir araç olduğunu ancak ziyaretçi profilinin ölçülmesi konusunda bu kadar geniş yetkinliğe sahip teknolojinin kişisel pazarlama konusunda değerlendirilmediğinin altını çizdi. Bulamacı tüm dünyada internet reklamlarını başlatan bilgisayar ve yazılım dünyasının Türkiye’de ise günümüzde bile bu mecrayı reklam kampanyalarında değerlendirelim mi sorusunu kendilerine sormaktan uzak kaldığını belirtti. Avukat Gökhan Ahi ise işin yasal boyutları ve reklam yasağı olan malzemelerin İnternet ortamında reklamının yapılabildiği gerçeğinin altını çizdi.

Gazeteciliği ile geleneksel gazeteceiliğin ilişkileri Galatasaray Üniversitesi iletişim Fakültesinden Vedat Çakmak’ın örgütlediği ve yönettiği bir panelde tartışıldı. İnternet Gazetecilerinin üvey evlat muamelesi görmesi ve yaşadığı sıkıntılar ve hukuksal sorunlar, sektör örgütleri ve internet gazetecilerin katıldığı diğer bir panelde tartışılırken sonuçta ortada yasal bir düzenleme olmamasının bunlara yol açtığı belirtildi.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Biz, bağımsız yayın kuruluşu olarak, size sunduğumuz hizmetin maliyetini, reklam gelirleri ile karşılıyıoruz. Reklam gelirlerimizii artırmamıza yardımcı olun.