Ana sayfa BT Gündem Internet sansürü 23 Kasım’da devreye giriyor

Internet sansürü 23 Kasım’da devreye giriyor

18
0

23 Mayıs’da yasalaşan ve Telekomünikasyon Kurumu’na mahkeme kararı olmaksızın site kapatma yetkisi getiren 5651 sayılı İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında Kanun 23 Kasım Cuma günü uygulamaya başlanacak. Telekomünikasyon Kurumu Telekomünikasyon İletişim Başkanı Fethi Şimşek kanunun uygulamaya geçilmesi ve 8 ayrı suçtan dolayı site kapatılacağının altını çizdiği açıklamasında internet ortamında Atatürk aleyhine işlenen suçlar, intihara yönlendirme,çocukların cinsel istismarı, uyuşturucu veya uyarıcı madde kullanılmasını kolaylaştırma, sağlık için tehlikeli madde temini, müstehcenlik, fuhuş, kumar oynanması
için yer ve imkan sağlamayı içeren ve “katalog suçlar” olarak nitelendirilen 8 suçla ilgili erişimin engellenmesine yönelik mahkeme kararlarının gereğinin yapılması için artık Telekomünikasyon İletişim Başkanlığına gönderileceğini söyledi.

Şimşek, 5651 sayılı yasanın 8. maddesinin, özellikle müstehcenlik ve çocuk istismarı suçlarını oluşturan yayınlara ilişkin erişimin engellenmesi kararının doğrudan Başkanlık tarafından verilebilmesine imkan tanıdığını da belirtti.