Internet’te NET açıklama henüz yok

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurulu Başkanı Tayfun Acarer, BTK Bünyesindeki Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı İnternet Daire Başkanı Osman Nihat Şen ile son günlerde medyada tartışılan sansür iddialarıyla ilgili olarak Ankara’da basın toplantısı düzenledi. 22 Ağustos’ta uygulamaya konulanacak Güvenli İnternet Hizmeti’ne ilişkin basın yayın organlarında çeşitli eleştiri ve yorumların yer aldığını anımsatan Acarer, bunların haksız yere yapıldığını söyledi.Güvenli İnternet Hizmeti’nin Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurulunu şubat ayında aldığı bir kararla hayata geçirildiğini anlatan Acarer, sözlerini şöyle sürdürdü:
”Şu anki internet yapısını standart profil diye tanımlarsak Güvenli İnternet Profili mevcut yapıya getirilen bir ilavedir. Uzunca zamandır değişik kullanıcılardan gelen talep üzerine bu düzenleme ortaya çıktı. İnternet servis sağlayıcılarla yapılan görüşmeler neticesinde bu düzenlemeyi yaptık. Şu anda kullandığı sistemi isteyen abone kullanmaya devam eder, isteyen abone de güvenli internet profiline geçer.
Şu andaki konumunda kalmak isteyenlerin herhangi bir şey yapmaları gerekmiyor. Bir abone Güvenli İnternet Profilini kullanmak istiyorsa o zaman o kullanıcı işlem yapacak. Güvenli İnternet Profilini seçen ‘çocuk, aile ve yurt içi’ profillerinden birini tercih edecek, herhangi birini işaretlemeyen aile profilini seçmiş sayılacak.”

NET BİR AÇIKLAMA HENÜZ YOK

Yapılan tüm açıklamalara rağmen BTK tarafından Türkiye’deki internet kullanıcıların içini rahatlatacak, yüreklerine su serpecek net bir açıklama ise henüz yapılmış değil.

Kullanıcılar 22 Ağustos’tan itibaren internete mevcut halleriyle girip giremeyeceklerinden net bir şekilde emin olmak isterken BTK yetkilileri halen Türkiye’de erişimi engelli olan sitelere ufak bir DNS değişikliği ile girilirken bu durumun 22 Ağustos sonrasında da geçerli olup olmayacağını net ifadelerle açıklamıyor. Internet Servis Sağlayıcı şirketlerin DNS değişikliği ile erişimi engelli sitelere girdiğinde cezai yaptırımlarla yüzyüze kalıp kalmayacağını da net şekilde belirtmiyor.

BTK düzenlemeleri konusundaki uzmanlar bunun Kurul Kararı’nın 11’inci maddesinde gizi olduğunu ileriki dönem düzenlemelerle açıklığa kavuşturulacağını iddia ediyor

UYGULAMA TTNET’e 216 milyon TL kaybettirecek

Halen Türkiye’nin en büyük internet servis sağlayıcısı olan TTNET abonelerine aylık 3 TL karşılığında Aile Korumu Programı sunarken 22 Ağustos’tan sonra bu hizmeti BTK kararı gereğince ücretsiz sunmaya başlayacak. Yaklaşık 6 milyon aboneye sahip olan TTNET’in bu uygulama ile aylık gelir kaybı 18 milyon TL’ye kadar yıllık gelir kaybı ise 216 milyon TL’ye kadar ulaşabilecek.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu