IP dünyasında yeni bir çağ başlıyor!..

Pargem’in kurucuları Tolga Gündüz, Mazlum Kutlar ve Tayfun Özus’un IPera ismiyle kurduğu şirket Türkiye’de İletişim sistemleri için zeka geliştirecek.Yüzde yüz yerli sermaye ile kurulan IPera dinamik kadrosu ile ileri teknoloji içeren uygulamaları dünya standartları kalitesinde üreterek yerli ve yabancı kurum ve kuruluşların hizmetine sunmayı hedefliyor. Telekomünikasyon dünyasının mevcut iş akışlarına sağlayabileceği güçlü etkileri, IPera’yı tercih eden tüm kurumlara göstermeye kararlı olan firma, kurucularının sektördeki deneyimi sayesinde hızlı bir yükseliş ivmesi sergiliyor.
13 yıllık iletişim tecrübesi

IPera, katma değerli telefon uygulamaları alanındaki gözle görülür büyük bir boşluğu doldurmayı hedefliyor. IPera yeni kurulan bir şirket olmasına karşın, arkasında 13 yıllık köklü bir deneyim saklı. IPera, Türkiye bilişim sektörünün önde gelen isimlerinden Pargem’in kurucuları Tolga Gündüz, Mazlum Kutlar ve Tayfun Özus’un, başlattıkları yeni bir girişim. Üçlü, 1991 yılında kurdukları ve 2000 yılında Borusan Holding Teknoloji Grubu’na katılan, Pargem’deki hisselerini Borusan Holding’e satıp aktif yöneticilik görevlerinden istifa ederek yepyeni bir başarı öyküleri yaratmak için yola çıktı.

IPera, telefonu şirketler için çok daha kullanışlı ve iş verimliliğini arttıran bir araç haline getirecek uygulamalar geliştirmeyi hedefliyor. Şirketin Genel Müdürü Tolga Gündüz, bu alanda dünyada geliştirilmiş çok az sayıda uygulama bulunduğunu belirtiyor ve ekliyor; “Tüm dünya için katma değerli iletişim uygulamalarının geliştirilmesi çok yeni bir kavram. Mevcut uygulamalar henüz emekleme aşamasında. Birçok fonksiyona sahip bazı uygulamalarda da, kullanım kolaylığının pek de dikkate alınmadığını gözlemliyoruz. IPera’nın temel farkı, kolay öğrenilen, gerçekten kullanılabilen ve verimliliğe katkısı net olarak ölçülebilen ürünler geliştirmek olacak. İşte bunu başardığımızda ülkemiz, teknoloji ithal eden ülke olmaktan çıkıp, ihraç eden ülke konumuna yükselecek. IPera bu misyonla yüksek teknoloji üretmek için yola çıkan bir iletişim teknolojileri şirketidir.”

Çevir sesinin ötesinde!

Dünya son otuz yılda kişisel bilgisayar, faks, internet, e-posta ve video konferans ile tanıştı. Tüm bu yeni gelişmelere rağmen telefon, hala iş yaşamının tartışmasız en yoğun kullanılan aracı. Gelişen teknoloji, telefonun yerini alan bir iletişim yöntemi üretemedi fakat artık telefonun kullanım şekillerini değiştirmeye başladı. Günümüzün gelişmiş IP telefon sistemleri artık “alo” demenin dışında birçok yerde kullanılabiliyor. Ancak bu alanda tüm dünyada uygulamaların henüz yeterince gelişmemiş olduğu göze çarpıyor.

Sizi kıskanacaklar!
Yıllardır masanızda duran telefonu sadece ses iletimi için kullandınız? Bugün ise telefonun üzerindeki tuşları ve sesinizi kullanarak bu altyapıyı işinize doğrudan verimlilik ve kazanç sağlayacak şekilde daha etkin kullanabilirsiniz. IPera kurumları bugüne kadar hiç yaşamadıkları bir deneyime davet ediyor.

Telefonu etkin bir şekilde kullanarak işlerinde sağlayacakları verimlilik artışını keşfetmeleri için danışmanlık hizmetleri de veren IPera, daha yeni kurulmasına rağmen telefonu çok yoğun kullanan fakat istediği verimlilikte kullanamayan birçok büyük firmanın şimdiden ilgi odağı haline gelmiş durumda. Türkiye’nin önde gelen firmaları ile danışmanlık sunma ve yeni teknolojiler içeren çözümler sağlama konusunda el sıkışan IPera, bu yeni referansları üzerinde yaratmakta olduğu başarı öykülerini çok yakında kamuoyuna duyurmaya hazırlanıyor.

IPera sadece ilk 500 içerisinde yer alan kuruluşların ötesinde KOBİ olarak nitelendirilen küçük ve orta ölçekli kuruluşlar için de çözümler üretiyor. Kullanılmakta olan mevcut telefon santralleri üzerinde geliştirdiği çözümler sayesinde KOBİ’lerin de uygun maliyetlerle bir çağrı merkezinin yeteneklerine kavuşmasını amaçlayan IPera, Türkiye’deki binlerce orta ölçekli işletmeye danışmanlık ve çözüm hizmetlerini götürmeye hazırlanıyor.

Serbestleşme yepyeni kapılar açıyor.
Ülkemizde katma değerli uygulamalara olan gereksinimin ortaya çıkmasında önemli bir kilometre taşı, telekomünikasyon sektörünün serbestleşmesi. Serbestleşme ile oluşan rekabet ortamında temel iletişim hizmetlerinin ucuzlayacak olması, şirketler arasındaki iletişimin büyük ölçüde artmasına neden olacak. Uzmanlar, gelecek 2-3 yıllık dönemde iletişim hizmetlerinin ortalama yüzde 50 ile yüzde 70 arasında ucuzlayacağını, buna bağlı olarak toplam iletişim miktarının on kat artacağını ön görüyor. Telefonun bu kadar yoğun kullanılacağı bir ortamda, verimlilik artışı sağlayan araçların şirketlere katkısı büyük boyutlara ulaşıyor.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Biz, bağımsız yayın kuruluşu olarak, size sunduğumuz hizmetin maliyetini, reklam gelirleri ile karşılıyıoruz. Reklam gelirlerimizii artırmamıza yardımcı olun.