iPhone 5 söylentileri Apple’a yaramadı

Apple yılın ikinci çeyreğinde beklentilerin gerisinde kaldı. Şirketin iPhone 5 telefonu ile ilgili söylentiler şirketin satışlarını düşürürken karı da beklentinin altında gerçekleşti.

Yılın ikinci çeyreğine ilişkin mali sonuçlarını açıklayan Apple’da satış gelirleri 35 milyar dolar net kar ise 8.8 milyar dolar olarak gerçekleşti. Endüstri uzmanları şirketin 37.2 milyar dolayında bir satış rakamı açıklamasını bekliyordu. Hisse başına açıklanan kar da beklentinin 1 dolar aşağısında 9.32 dolar olarak gerçekleşti. Şirketin bu performansı borsadaki hisse senetlerinin de yüzde 5 değer kaybetmesine sebep oldu.

iPhone satışları geriledi

Apple bu çeyrek toplam 26 milyon iPhone satarak gelirlerinin neredeyse yarısını akıllı telefon satışları ile gerçekleştirmiş oldu. (16.2 milyar dolar). Apple’ın iPhone satışları geçtiğimiz yılın aynı döneminde 20.3 milyon adet, bir önceki çeyrekte ise 35.1 milyon adet olarak gerçekleşmişti.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Biz, bağımsız yayın kuruluşu olarak, size sunduğumuz hizmetin maliyetini, reklam gelirleri ile karşılıyıoruz. Reklam gelirlerimizii artırmamıza yardımcı olun.