IPv6 için Netaş da hazır

Internet’in yeni protokolü IPv6 (Internet Protokolü Versiyon 6) hayata geçiyor. Dünya genelinde IP adreslerinin, IPv4 ‘den “yeni nesil internet” olarak adlandırılan IPv6’ya geçiş süreci, daha önce “Dünya IPv6 Günü” ilan edilen 6 Haziran 2012 tarihinde resmen başlıyor. Bilgi ve iletişim sektörünün öncü şirketlerinden Netaş da, IPv6 geçiş süreci kapsamında, küresel IPv6 adreslerine bağlanabilmek için gerekli  IPv6 adreslerini alarak internet yönlendiricilerinde gerekli düzenlemeleri tamamladı.

IPv6 protokolüne geçiş ve Netaş’ın bu alanda sağlayacağı danışmanlık hizmetleriyle ilgili bilgi veren Netaş CTO’su Necmi Ön, “Günümüzde en önemli konu olan iletişim; cihazların birbirleriyle haberleşmesini gerektiren servisler nedeniyle giderek daha da önem kazanıyor. Her an her şeye sınırsızca erişmek ve kontrol etmek, her şeyden haberdar olmak, zaman ve mekan kısıtı olmadan bütün kaynaklara ulaşmak istiyoruz. Bu anlayış doğrultusunda, iletişimin altyapısında yer alan IP adresleri yeterli olmadığı için, sayıca daha fazla IP adresi sağlayan, ayrıca mevcut yapının fonksiyonel eksikliklerini gideren IPv6 protokolüne geçiliyor. Netaş olarak bu geçişte kurumlara yön gösterici olmak istiyoruz. IPv6’nın tam anlamıyla kullanılmaya başlaması ile beraber, günlük hayatımızda kullandığımız pek çok ürün de artık IP destekler hale gelecek. Örneğin şu an cep telefonlarımızın, bilgisayarlarımızın IP adresi varken, yakın bir gelecekte kol saatlerimizin, ayakkabılarımızın, giysilerimizin, sağlık cihazlarının, fırın, klima, buzdolabı gibi beyaz eşyaların bile kendisine ait bir IPv6 adresi olacak. Dünyanın önde gelen birçok firması altyapı hazırlıklarını tamamladı ve Dünya IPv6 Günü kabul edilen 6 Haziran 2012 tarihinde resmen yeni protokole geçecek. Netaş olarak biz de kendi içimizde her türlü hazırlığımızı yaptık ve son aşamaya geldik. Müşterilerimiz için, IP adres yönetiminde dünyanın lider kuruluşu Bluecat Networks işbirliğiyle, en doğru ve kusursuz  çözümleri sunmaya hazırız.” dedi.

Dünya ile uyumlu olarak IPv6’ya geçişte önümüzdeki birkaç yıl içerisinde, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) önderliğinde sürecin tamamlanması planlanıyor. 8 Aralık 2010 tarihli “Kamu Kurum ve Kuruluşları için IPv6’ya Geçiş Planı” genelgesine göre, Türkiye’deki tüm kamu kurum ve kuruluşlarının, en geç 31 Ağustos 2013 tarihine kadar, internet üzerinden verdikleri kamuya açık tüm hizmetleri IPv6’yı destekler hale getirmeleri gerekiyor.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu