Irak mobil genişbanta hazır

Ericsson sponsorluğunda, 25-27 Ekim 2011 tarihleri arasında Ritz Carlton Otel’inde gerçekleştirilen “Irak Telekom 2011” konferansında, Irak’taki telekomünikasyon pazarı uzmanlarca tartışıldı. Ericsson Orta Doğu Genel Müdür Yardımcısı Tunç Yorulmaz konferanstaki konuşmasında kişi başı GDP ve internet kullanım oranı ile Irak pazarının “mobil genişbant” kullanımı için artık hazır olduğuna dikkat çekerek, mobil genişbant uygulamalarının Ericsson’ın dijital toplum “Network Society” yaratma planlarına katkıda bulunacağını vurguladı. Orta Doğu’da başlayan Dijital Toplum projesi ile 2020’de küresel boyutta 50 milyar cihazın bağlanmış olması planlanıyor.

Ulusal ve uluslararası konuşmacıların yanı sıra, sektörün önde gelen karar vericilerinin ve uzmanlarının katıldığı konferansta Ericsson, Irak’ta gerçekleştirilecek yeni teknoloji uygulamalarının telekomünikasyon pazarındaki büyümeyi tetikleyeceğinin, özel ve kamu sektörlerinin yanı sıra nihai tüketicileri de olumlu yönde etkileyeceğinin altını çizdi.

Yorulmaz “İçinde yaşadığımız birbirine bağlanmış dünya düzeninde tüketiciler sürekli olarak zenginleştirilmiş hizmetler ve tecrübeler ihtiyacında. Ericsson olarak bu ihtiyaçlara cevap vermeyi hedefliyoruz. Ericsson, dijital toplum yaratma amacına ulaşmak için sürekli olarak el ele çalışabileceği iş ortakları arayışında” dedi.

Irak’taki telekomünikasyonunun alt yapısının geliştirilmesinde, modernizasyonunda ve ağ genişletilmesinde ülkenin en hızlı büyüyen GSM operatörü olan Korek, uygulamaların gerçekleştirilmesi, hizmet kalitesinin iyileştirilmesi ve 3G ile LTE/4G projelerinin altyapılarının hazırlanmasında Ericsson’ı seçti. Yapılan anlaşmaya göre Ericsson yeni bir baz istasyonunun tüm Irak geneline entegrasyonunda ve tüm Irak nüfusunun daha iyi kalitede hizmet almasında rol oynayacak.

Irak’ın büyük fırsatlarla dolu bir pazar olduğuna değinen Ericsson Kuzey Ortadoğu Genel Müdürü Tarek Saadi, Iraklı operatörlerin networklerini 3G ve LTE hazırlamak için büyük bir hızla çalıştığına, mobil genişbant için hazırlanmanın ve mevcut olan yatırımların bölgesel anlamda çok önemli olmasının yanı sıra küresel anlamda da önem taşıdığına dikkat çekti.

Ericsson, 2003 Kasım ayından bu yana Korek GSM altyapısını inşaa etmek için Irak’ta çalışmalarına devam ediyor. 2004 yılında ITPC adında bir diğer operatörle çalışmaya başlayan Ericsson, bölgedeki çalışmalarını Dubai ofisinden yönetiyor. Ocak 2006 yılında Ericsson Irak operasyonları, Ericsson Ürdün ile birleşerek Amman’daki ofisten yönetilmeye başladı. 2009 yılında ise Ericsson Erbil ofisi resmi olarak açıldı.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Reklam Engelleyici kullandığınız için, içeriğimizi görüntüleyemiyorsunuz. Biz, bağımsız yayın kuruluşu olarak, size sunduğumuz hizmetin maliyetini, reklam gelirleri ile karşılıyıoruz. İçeriğimizi görüntülemek ve reklam gelirlerimizi artırmamıza yardımcı olmak için reklam engelleyici uygulamanızı kapatarak yeniden deneyin.