Ana sayfa BT Gündem İş dünyasında eğlence başladı

İş dünyasında eğlence başladı

96
0

Medya, eğlence, telekom, Internet ve mobil alanlarındaki gelişmeler, yenilikler ve pazar gelişimi hakkında vizyon belirleyecek TIME 2006, 11 Aralık’ta, garajistanbul oyuncularının özel bir gösterisiyle açıldı. Ceylan Intercontinental’de gerçekleştirilen etkinlik, 12 Aralık’ta sona erecek.TIME 2006’nın ilk gününde, çeşitli oturumlarda, Internet, mobil teknolojiler ve içerik alanlarında beklenen gelişmeler paylaşıldı.

Fawcett: “İş dünyası yakınsama kavramına odaklanacak.”

“TIME’da yeni perspektif: Her şey bütünleşiyor” isimli açılış oturumunun konuşmacısı HP EMEA Bölgesi, İletişim, Medya ve Eğlence Çözümleri Başkan Yardımcısı Roger Fawcett, giderek bireyselleşen dünyada, iletişim araçlarının ön plana çıkarak sosyalleşmeyi sağladığını belirtti. Gelecekte iş dünyasının üzerinde ağırlıkla duracağı “yakınsama” kavramından söz eden Fawcett, yakınsamanın her zaman, her yerde, her türlü bilgiye ulaşabilmek anlamına geldiğini ifade etti. Yeni nesil ağ mimarisi, geniş bant ve ek depolama kapasitelerinin artışının, yakınsamanın itici güçlerini oluşturduğunu anlatan Fawcett, “Mekandan ve zamandan bağımsız bütün iletişim araçlarının tek bir araca aktarılması, içerik ve hizmetlerin tek bir araçta bir araya getirilmesi, artık mümkün olmanın ötesinde, bir zorunluluk.” dedi.

Helva: “Internet, yeni neslin sosyalleşme ortamıdır.”

Günün ilgi çeken bir başka oturumu ise, “Eğlence, içerik, mobil yakınsaması” başlığıyla gerçekleştirildi. Oturumun konuşmacılarından Brightwell İş Geliştirme Müdürü Volkan Öztürk, “Kullanıcılar artık içeriği her yerden her şekilde alabiliyorlar, önemli olan bunu uygun ortama göre sunmaktır.” dedi. Oturumun bir diğer konuşmacısı HP Türkiye Telekom Danışmanı Ümit Helva ise, geniş bant ile içeriğe talebin artacağını, çevrim içi ve dışı (online –offline) dünyanın iç içe gireceğini, Internette binlerce niş pazar oluşacağını söyleyerek, Internet’i yeni neslin “sosyalleşme ortamı” olarak tanımladı. Helva, merkezi denetim yerine, kişilerin denetimi ele alacağını ve medyanın tümüyle değişerek, operatörlerin yeni eğlence şirketlerine dönüşeceğini belirtti.

Altuner: “Yeni nesil Internet, Temmuz 2008’de geliyor.”

Etkinliğin ilgi çeken bir başka oturumunun konuşmacısı ise, Telekomünikasyon Kurumu SAS Daire Başkanı Dr. Mehmet Altuner idi. Üçüncü kuşak teknolojilerde yapılacak düzenleme ve standartlar konusunda açıklamalarda bulunan Altuner, yeni nesil Internet standartlarına Temmuz 2008’de geçileceğini belirtti. Böylelikle 2,5 GB’lık hıza ulaşılacağını ve binlerce yeni IP sahibi olunacağını söyleyen Altuner; ”Öte yandan yeni Internet standartlarıyla birlikte, örneğin evinizdeki bozulan buzdolabının servisine kendiliğinden mesaj göndermesi gibi kullanım alanları ortaya çıkacak.” dedi.

Akdemir: “Şirketlerde inovatif proje portföyü yönetimi şart.”

“TIME teknolojilerinde innovasyon ve Türkiye’nin bölgesel güç olma şansı” başlıklı oturumda konuşmacı olan Cisco Türkiye Genel Müdürü Erkan Akdemir ise, “inovasyon için kaynak oluşturacak projelerin portföyünün yönetilmesi”nin, şirketlerin temel görevleri arasına eklendiğini ifade etti. Oturumun diğer bir konuşmacısı Deloitte Türkiye Yönetici Ortağı Sait Gözüm ise, inovasyon için büyüme gereksinimi, müşteri memnuniyeti ve alternatif kanalların tükenmesini gerekçe gösterdi.

Manas: “80 dakikalık animasyon filmi üretecek insan kaynağımız yok.”

Etkinliğin bir başka ilgi çeken oturumunda ise, Fütüristler Derneği Türkiye Başkanı Alphan Manas ve Dernek Danışmanı David Jansson konuşmacı oldu. Manas, Türkiye’de 25 profesyonel animatör bulunduğu, 80 dakikalık bir animasyon filmi için ise, en az 125 animatör gerektiğini belirtti. Manas, yeni dağıtım mecralarından Internet’te şirket evlilikleri ve satın almaların, sinemalarda büyük ekran ve stretoskopik görüntülerin, mobil araçlarda cihaz üretimi yerine içerik üretiminin öne çıktığını söyledi. Ardından kürsüye gelen Jansson ise, farklı pazarlardaki karmaşaların içinden ancak yenilikçilikle çıkılabileceğinin altını çizdi. Jansson, inovasyonda başarılı olmak için önerilen pek çok yöntem olduğunu ve her şirketin stratejik olarak mutlaka bunlardan birini seçerek, kararlılık göstermesi gerektiğini anlattı.