İsrail ve Türkiye Bilişim’de işbirliğini artırıyor

Bilgi teknolojileri ile telekomünikasyon alanlarında faaliyet gösteren Türk ve İsrailli firmalar, “2. İsrael Hi-Tech Business Forum”da bir araya geldi. İstanbul Hilton Otel’de buluşan iki ülke firmalarının üst düzey yöneticileri düzenlenen forum kapsamında ikili görüşmeler gerçekleştirdi. İki gün süren forumun açılışını İsrail İhracat ve Uluslararası ilişkiler Enstitüsü Genel Müdür Vekili Yair Ofek, İsrail Başkonsolosu Mordehai Amihai, Ramazanoğulları Genel Müdürü Sema Ramazanoğulları ile İstanbul Ticaret Odası Yönetim Kurulu Üyesi Ferruh Gök gerçekleştirdiler.

İsrail İhracat ve Uluslararası ilişkiler Enstitüsü Genel Müdür Vekili Yair Ofek, Türkiye’de telekomünikasyon sektörünün çok hızlı ilerlediğine dikkat çekerek “Bu konuda iki ülke firmalarının işbirliği yapacağını sanıyorum. Bu forumda birebir şekilde 150’den fazla görüşme yapılacak” diye konuştu.

‘TÜRKİYE-İSRAİL İLİŞKİLERİ DAHA DA GÜÇLENECEK’
“Tüm fırsat ve olanaklar için gözlerimizi dört açmalıyız” diyen İsrail Başkonsolosu Mordehai Amihai ise, Türkiye ile İsrail arasındaki politik ilişkilerin oldukça iyi olduğunu belirtti. Türkiye’nin İsrail ile ilişkilerini geliştirme yönündeki çabalarını takdirle karşıladıklarını söyleyen Amihai, “İsrail ile Türkiye arasındaki ticaret hacmi 2.2 milyar dolar olarak bekleniyor. Ben bu rakamı 2.5 milyar dolar olarak bekliyorum. Ama bu rakam bile düşük çünkü iki ülkenin ticaret ilişkilerindeki potansiyel çok daha fazla” diye konuştu.

İki ülke arasındaki ilişkilerin dünya ekonomisi içerisindeki önemine değinen Ramazanoğulları Genel Müdürü Sema Ramazanoğulları’nın ardından söz alan İstanbul Ticaret Odası Yönetim Kurulu Üyesi Ferruh Gök ise, “Türkiye ve İsrail bölgemizin en önemli ve güçlü ülkeleri arasında… Sorunlar yuvası haline gelmiş Ortadoğu bölgesinde çözümü sağlayabilecek aktörler arasında bu ülkelerimiz gelmektedir. İki ülke bölgede gerçek bir ekonomik işbirliği ve gücü oluşturacaklardır. İsrail’in Türkiye ile ilişkilerine çok önem verdiği, müslüman ülkeler arasında Türkiye’ye ayrı bir önem verdiği bilinmektedir.”diye konuştu. Türkiye ile İsrail arasındaki ilişkileri daha da güçlendirme yolunda yapılacak çalışmaların Ortadoğu’da atılacak temelin çimentosu olduğunu belirten Gök, “Yolları, denizleri, dinleri buluşturan Avrupa ve her bakımdan merkez olmuş İstanbul bu çalışmalara ev sahipliği yapmaya hazırdır” dedi.

Daha önce Bulgaristan, Çin, İtalya, Çek Cumhuriyeti, Ukrayna, Romanya ve Rusya’da düzenlenen Forum’a bu yıl bilgi teknolojileri, iletişim, güvenlik ve savunma sektörlerinin önde gelen firmaları katıldı. Forum’a katılan İsrailli firmalar arasında Nasdaq’da işlem gören firmalar da yer aldı. İsrail Cumhurbaşkanı Moshe Katzav’ın himayesi ve İsrail Büyükelçiliği’nin desteğiyle İsrail firması Globus Gate Group ve Türk firması Tripod işbirliğiyle organize edilen Forum’un sponsorluğunu ise Ramazanoğulları, IAI – Elta, RAD ve Radware üstlendi.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Biz, bağımsız yayın kuruluşu olarak, size sunduğumuz hizmetin maliyetini, reklam gelirleri ile karşılıyıoruz. Reklam gelirlerimizii artırmamıza yardımcı olun.