İşşizlikte İş Nasıl Bulunur?

Birinin kendisini satması zor iştir, o yüzden sanatçılar, sporcular, şarkıcılar hep ajanslarla, menejerlerle çalışırlar. Peki teknik adamların neden böyle satıcıları olmaz? O zaman kendinizi abartmadan gerçek özelliklerinizle satmayı deneyin.Genç bir arkadaşımızdı kendisinin deyimi ile zurnanın son deliği iken iyi sıçrama yapmış ve yine genç yaşlarda yönetim kurullarına çıkmıştı. Onu diğerlerinden ayrıcalıklı kılan neydi derseniz, teknik bilgisinden ziyade satış becerisi idi. Malum tavuk bile yumurtlarken reklam yapıyor siz de yapacaksınız.

Ürünü tanımak gerekiyor öncelikle, bunun için ben neyim diye sormak lazim. Heybende neler var önce onları bileceksin, sonrasında bu girmek istediğin gruba bunlarla nasıl faydalı olursun onu sunacaksın. İyi satıcıların cemiyet ilişkileri gelişmiştir. Sizin yeteneklerinizi pazarlayacak olanlar sizi en yakından tanıyanlar olacaktır, yani patronlarınız, elemanlarınız, arkadaşlarınız.

Öte yandan kimi organizasyonlar kişilik testlerine umut bağlarlar; ruhani ve maddi insanlar orta sahada top döndürüp eğlenenler, ileride her fırsatı bekleyip gole çevirenler, sayılarla uğraşanlar, insanlarla hoş sohbet edenler gibi farklı gruplara dahil ederler.

Deneyimli satıcı müşterisinin sadece bir ürün almadığını soruna çözüm aradığını bilir. Eleman alırken de öyle onun belli soruna çözüm olması için alırsınız. İşletme de ayrıca söyledikleri bir söz vardı, “onların ne aradıklarını, neye ihtiyaçları olduğunu keşfet ve onlara onu sun” Bu da görüşmelerin ana noktalarından biri.

Satışın en basit kuralı, karar veren kim, diğer insanlarla dansetme, doğrudan onunla görüş…
Görüşmelerde bu biraz daha farklı uygulanırsa da görüşmeye gidenin bu anahtar kişilerin gereksinimi hakkında yeteri kadar bilgi toplaması gerekir. Hiç bir zaman görüşen kişiyi seviyesi ve pozisyonu ne olursa olsun hor görmemek gerekir.

İyi satıcılar engelleri aşar, görüşmenin son aşamasında nerede olduğunuzu bu işin nasıl finalize olacağını kibarca sorun cevap gelecektir. Engelleri aşmanın bir yolu da onların engel olduğunu kabul etmek onun için çözüm sunmaktır.

Oltaya düşürmeye çalışmayın, bir kere ilişki bozulursa bir daha zor düzelir. Istanbul gerçekten küçük bir Pazar. Eğer kendinizi resumenizde farklı gösterirseniz er ya da geç bu ortaya çıkar ve bu etiket sizinle her tarafa gelir. Hani sicile yazılır derler ya sayfaları olmayan ama herkes tarafından okunan bir deftere kayıt düşer.

Nasıl ki demir tavında dövülür, görüşmeden “evet” cevabı da zamanında alınır. Insanın kendi niteliklerini pazarlaması belki de en zor işlerden birisidir. Hele hele böylesi bir pazarda. En iyi taktik nedir derseniz, görüşecek kişi ve iş hakkında yeteri kadar bilgi toplayın ve dürüst olun. Onlar olmazsa o onların problemi olsun. Kolay ve de rast gelsin…

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu