Ana sayfa BT Gündem İstanbul dünya başkentinden önce kart teknolojileri başkenti olacak

İstanbul dünya başkentinden önce kart teknolojileri başkenti olacak

82
0

Kart teknolojileri alanında imza attığı ilklerle bugün dünyada birçok ülkeye örnek olan Türkiye, uluslararası kart pazarının kalbi olmaya hazırlanıyor. Mayıs ayında NTSR Fuarcılık tarafından düzenlenecek olan Avrasya’nın ilk ve tek kart teknolojileri fuarı Cardist, Türkiye’nin bu alanda önemli bir ticari merkeze dönüşmesi için büyük bir adım olacak.
Kart sistemlerinin son yıllarda bankacılık sektöründen mağazalara kadar çok farklı sektörlerde yaygın kullanıldığı Türkiye, bu alanda bankacılıktan perakendeciliğe kadar farklı sektörlerde gerçekleştirilen hizmet ve uygulamalarla günümüzde dünyada birçok ülkeye örnek teşkil ediyor. Bundan yola çıkan NTSR Uluslararası Fuar ve Kongre Organizasyonları, 2 – 5 Mayıs 2007 tarihleri arasında BKM Bankalararası Kart Merkezi, MasterCard ve Visa Europe’un ana sponsorluğunda Cardist Uluslararası Kart Teknolojileri Fuarı’nı düzenleyecek. Ödeme sistemleri sektörünün tam destek verdiği Cardist ile NTSR Uluslararası Fuar ve Kongre Organizasyonları, İstanbul’u uluslararası kart pazarının yeni ticari merkezi haline getirmek gibi son derece ciddi ve önemli bir misyon üstleniyor.

Cardist Uluslararası Kart Teknolojileri Fuarı, 15 Kasım Çarşamba günü BKM Genel Müdürü Sertaç Özinal, Cardist Danışma Kurulu Başkanı Mutena Sezgin, MasterCard Güney Doğu Avrupa Genel Müdürü Özlem Erçelen İmece, Visa Europe Türkiye Genel Müdürü Berna Ülman ve NTSR Fuarcılık Genel Müdürü Serkan Tığlıoğlu’nun katılımıyla gerçekleştirilen toplantıda tanıtıldı.

Toplantının açılış konuşmasını yapan NTSR Fuarcılık Genel Müdürü Serkan Tığlıoğlu, Cardist’in sadece Türkiye’nin değil, Avrasya’nın bu alandaki ilk ve tek fuarı olma özelliğini taşıdığını vurguladı. Türkiye’nin kart teknolojileri ile ilgili başarı hikayelerine sahip ülkeler arasında en ön sıralarda yer aldığını vurgulayan Tığlıoğlu, gerek bu alanda bugüne kadar edinilen ciddi deneyim ve birikim, gerekse coğrafi konumu gereği böyle bir fuar için bölgede İstanbul’dan daha doğru bir şehir bulunmadığının altını çizdi. Tığlıoğlu, böyle bir etkinlik için güçlerini birleştiren BKM, MasterCard ve Visa Europe’a fuara verdikleri destek için teşekkür etti.

Cardist Danışma Kurulu Başkanı Mutena Sezgin de, 50 ülkeden 100’ün üzerinde şirket ve 3.000’in üzerinde üst düzey ziyaretçinin katılması hedeflenen fuarda, bankacılık ve finanstan teknolojiye, sağlıktan eğitime kart teknolojilerinin yoğun kullanıldığı çok farklı sektörlerden kurum ve kuruluşların yer alacağını kaydetti. Fuarın sadece kartlı ödeme sistemlerini kapsamadığını, eğlenceden lojistiğe, perakendecilikten sağlığa çok farklı alanlarda gerçekleştirilen kartlı uygulama ve çözümleri kapsadığını kaydeden Sezgin, bu sektörde hizmet üreten her türlü yazılım, donanım üreticilerinin fuarda yer alacağını belirtti.

Türkiye’nin, dikkat çeken çeşitli uygulamaları ile geçtiğimiz aylarda Paris’te düzenlenen 2006 Paris Kartlı Ödeme Sistemleri Konferansı’na özel olarak davet edildiğini ve Türk ödeme sistemleri ile ilgili özel bir konferans verdiklerini hatırlatan BKM Genel Müdürü Sertaç Özinal da, Türkiye’nin bugün pekçok ülke tarafından izlendiğini ve örnek alındığını kaydetti. Cardist Uluslararası Kart Teknolojileri Fuarı’nın, Türkiye’nin bu alandaki başarılarını pekiştireceğini belirten Özinal, Türkiye’nin öncü rolüne yakışır şekilde düzenlenen fuara destek vermekten mutluluk duyduklarını belirtti