İstanbul telekom merkezi oluyor

Türkiye’nin öncü iletişim ve yakınsama teknolojileri şirketi Türk Telekom’un Invitel International’ı satın almasının ardından Türk Telekom Genel Müdürü Dr. Paul Doany ve Invitel International CEO’su Martin Lea ilk kez konuştu. Orta ve Güneydoğu Avrupa’da 16 ülkede 27 bin kilometrelik optik fiber ağı ile hizmet veren toptan data ve kapasite servis sağlayıcıları arasında yer alan Invitel International’ın hisselerinin yüzde 100’ünü 221 milyon euro karşılığında satın alımına ilişkin anlaşmayı imzalayan Türk Telekom, bu alım için yaklaşık 197 milyon euro ödeyecek.
Anlaşma, Türkiye’nin Orta Doğu ile Avrupa arasında karadan ses ve data köprüsü haline gelmesi açısından önem taşırken, Türk Telekom için Avrupa ve küresel pazara atılan güçlü bir adımı oluşturuyor. Coğrafi bir ”bağlantı merkezi” olma konusunda önemli konumda bulunan Türk Telekom, ”uçtan uca güvenilir hizmetler almaya önem veren” uluslararası data ve genişbant müşterileri ile arasındaki ilişkilerini anlaşma ile güçlendirecek.

Türk Telekom Genel Müdürü Dr. Paul Doany, Invitel International’ın satın alınmasıyla aynı hedeflere karadan ulaşacak daha kaliteli ve güvenilir bir hatta sahip olduğunu belirterek, ”Bu da, Türkiye’nin dünya telekom piyasasındaki stratejik önemini artıracak” dedi. Doany şunları söyledi:

“Invitel International’ın satın alınması sadece Türk Telekom değil, Türkiye telekomünikasyon sektörü için küresel pazara doğru atılmış önemli bir adım. Böylelikle grup olarak ilk uluslararası satın almamızı da gerçekleştiriyoruz. Daha önce yakınsama hedefi doğrultusunda yurtiçinde Argela-Innova-Sebit ve Sobee gibi başarılı teknoloji şirketlerini satın aldık. Invitel International ile Türk Telekom’u bölgede telekom hub’ı haline getirme stratejimize uygun şekilde data taşıma alanında bölgede söz sahibi oluyoruz.”

“Küresel bir oyuncu haline geliyoruz”

Türk Telekom Genel Müdürü Dr. Paul Doany, Invitel International’ın satın alınması ile ilgili değerlendirmelerine şöyle devam etti:

”Türk Telekom geliştirdiği teknolojileri ihraç ederek tüm dünyada adını duyurmaya başladı. Şimdi telekom altyapısı alanında da Türk Telekom küresel bir oyuncu olarak bölgede önemli bir güç haline geldi. Bu, sadece Türk Telekom değil, Türkiye telekomünikasyon sektörü için önemli bir adım. Türk Telekom uluslararası bir fiber optik omurga satın alarak, Orta Doğu ve Uzakdoğu ile Avrupa arasında karadan ses ve data köprüsü haline geliyor. Invitel International’ın 16 ülkeyi kapsayan 27 bin kilometrelik optik fiber ağı, Türkiye’nin tıpkı boru hatlarında oldu gibi telekomünikasyon alanında da bulunduğu coğrafi bölgede merkez ülke haline gelmesi ve İstanbul’un gelecek nesil (XaaS) bölgesel hizmetler için potansiyel bir hub olma potansiyelinin güçlendirilmesi açısından önemli bir fırsat sunuyor. İstanbul, bu alanda Frankfurt’a rakip olacak.”

“Telekomünikasyon sektörü yeni bir vizyon kazanacak”

Doany, satın alma ile elde ettikleri fırsatları en iyi şekilde değerlendirmeyi hedeflediklerini ifade ederek “Türkiye, doğusunda bulunan ülkeleri Avrupa’ya bağlayan bir üs haline gelebilir” dedi.

Invitel International’ın, Türk Telekom’un uluslararası toptan data stratejisinin daha da güçlenmesini ve giderlerinden tasarruf etmesini sağlayacağını vurgulayan Doany, uluslararası alandaki hizmet kalitelerini uçtan uca çözümlerle daha da geliştireceklerini belirtti. Dr. Paul Doany şöyle konuştu

”Satın alma ile Türk Telekom, Orta ve Doğu Avrupa’da artan data/geniş bant trafiğini ve Türkiye, Orta Doğu ve Asya pazarlarını Batı Avrupa ve ABD ile bağlayan benzersiz bir coğrafi bağlantı merkezi haline gelecek. Anlaşma aynı zamanda Türkiye telekomünikasyon sektörü temsilcilerine, Türkçe içeriği ve katma değerli servisleri daha geniş bir bölgeye sunma, batıdaki telekomünikasyon şirketleri ile daha fazla iletişim içinde yeni işbirliği fırsatları yakalama açısından zemin sunacak. 40 kentteki yeni ofislerle Türk Telekom Avrupa’daki varlığını güçlendirecek, bu güçlü konum Türk Telekom’un ve Türkiye’nin bölgede lider konumuna ulaşması için yeni fikirlere ilham verebilecek. Bu adımın Orta ve Doğu Avrupa ile Orta Doğu ve Asya’da gelişmekte olan ülkelerde geniş bant kullanımının artmasına destek sağlamasını umuyoruz. Türk Telekom’un yakınsama ve iletişim teknolojilerindeki öncü rolünü uluslararası alana taşıyacak bu dev girişimin, Türkiye telekomünikasyon sektörüne de yeni bir vizyon kazandıracağına inanıyorum”.

Doany, satın almanın, Türk Telekom ve Invitel arasında sinerji oluşmasına fırsat tanıyacağını, Türk Telekom’un da uçtan uca çözümlerin büyük önem taşıdığı uluslararası data ve geniş bant müşterileri ile uluslararası ilişkilerini güçlendirebileceğini belirterek, şu görüşleri dile getirdi:

“Böylelikle İstanbul, yeni nesil bölgesel servisler için (XaaS) potansiyel bölgesel bağlantı merkezi olarak konumunu geliştirebilecek. Uzak Doğu ve Orta Doğu’daki birçok telekom şirketi çoğunlukla denizaltı kablolarıyla Avrupa ve Amerika’ya bağlantılarını gerçekleştiriyor. Ancak denizaltı hatlarında sık sık kopma ve kesintiler meydana geldiği ve bunların tamiri zor olduğu için problem yaşanıyor. Türk Telekom Grubu, Invitel satın almasıyla aynı hedeflere karadan ulaşacak daha kaliteli ve güvenilir bir hatta sahip oluyor. Böylece Türkiye üzerinden geçecek alternatif rota sunacağız. Bu da, Türkiye’nin dünya telekom piyasasındaki stratejik önemini artıracak”.

Invitel Holding CEO’su Martin Lea: “Türk Telekom bölgenin telekom devlerini birbirine bağlayacak”

Invitel International’ın Türk Telekom bünyesinde büyüme potansiyelini en iyi şekilde değerlendireceğine inandıklarını ifade eden Invitel International CEO’su Martin Lea da şunları söyledi:

“İzlediğimiz stratejilerle Avrupa’nın önde gelen toptan data ve kapasite servis sağlayıcılarından biri haline getirdiğimiz Invitel International’ın Türk Telekom bünyesine katılmasıyla, şirketin sahip olduğu büyüme potansiyelini en iyi şekilde değerlendireceğine inanıyoruz. Invitel International, bundan böyle Orta ve Güneydoğu Avrupa’nın yanı sıra Türk Telekom bünyesinde, Türkiye üzerinden Orta Doğu ve Asya’ya uzanan coğrafyada, sahip olduğu 27 bin kilometrelik fiber optik ağıyla varlık gösterecek.”

Türk Telekom’u seçmelerine ilişkin olarak da Martin Lea şu bilgileri verdi:

”Bu konu ile ilgilenen birçok şirket vardı. Türk Telekom’u tercih etmemizin sebebi bu güvenilir, büyük ve profesyonelce yönetilen şirketin büyümenin devamını sağlayacak olan vizyona ve gerekli yatırımları yapacak kaynaklara sahip olmasıydı. Bunu yanı sıra Türk Telekom’un bu alımı yapmasının altında son derece stratejik bir kararın yattığını hissettik. Türk Telekom’un Türkiye dışında da gelişme vizyonu var ve bu anlaşma, söz konusu bu hedefe ulaşılmasına büyük katkı sağlıyor. Türk Telekom’un coğrafi konumu onu Orta Doğu ile Avrupa arasında toptan satış yapan ilk yer altı fiber ağ operatörü pozisyonuna getiriyor. Tıpkı Türkiye’nin her zaman Avrupa ve Asya arasındaki kültürel köprü olması gibi, şimdi de Türk Telekom Orta Doğu, Avrupa ve Kuzey Amerika arasındaki operatörleri birbirine bağlayan kritik yer altı fiber optik servisini sağlayıcısı rolünü üstlenecek. Bu bölgelerdeki çok sayıda telekom operatörünün tedarikçisi olacak, onları birbirine bağlayacak.”

Invitel International, aralarında Avusturya, Bulgaristan, Çek Cumhuriyeti, Almanya, İtalya, Romanya, Slovakya, Ukrayna, Sırbistan ve Türkiye’nin de bulunduğu 16 ülkede faaliyet gösteriyor. Şirketin hizmet verdiği müşterileri arasında dünyanın önde gelen telekomünikasyon kuruluşları , internet servis sağlayıcılar ile AB ülkeleri ve ABD’den çok sayıda önemli kablo TV sunucu ve firması bulunuyor. 2009 yıl sonu itibariyle 121,1 milyon euro gelirle ve 41,6 milyon euro FAVÖK’e sahip Invitel International, Orta ve Doğu Avrupa’da faaliyetlerini sürdürüyor. Fiber hatların yaklaşık yüzde 80’i Invitel International’a ait ya da uzun dönemli Indefeassible Right of Use (IRU) anlaşmalarına bağlı bulunuyor.

Satın alma işleminin tamamlanması için Türk Telekom Genel Kurulunda onaylanması ve regülatör kurumlara başvuruların tamamlanması gerekiyor

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu