Ana sayfa BT Gündem İstanbul’u yeniden fethetmeye gerek yok

İstanbul’u yeniden fethetmeye gerek yok

219
0

”Fırsatları Artırma ve Teknolojiyi İyileştirme Hareketi”nin (FATİH Projesi) protokol imzaları atıldı. Bu proje son beş yıldı Milli Eğitim Bakanlığı ve Ulaştırma Bakanlığı arasında imzalanan ikinci protokol. Birincisi tüm okullara internet bağlantısı sağlanmasına yönelikti. 5 yıl sonunda 40 bin okulun neredeyse tamamına internet bağlantısı sağlandı. Uydunet’in katkılarıyla.

Türk Telekom kırsal kesimdeki köylere internet bağlantısı götüremediği için Uydunet 5 binin üzerindeki köy okuluna interneti uydu aracılığı ile götürdü. Türk Telekom’un bu işi “teknik” olarak yapamayacağı, tüm okullara internet hizmeti götüremeyeceği ancak protokol imzalarından 3 yıl sonra anlaşıldı.

Şimdi de 570 bin okula projektör, akıllı tahta ve dizüstü bilgisayar alınacak. İhalelerle birilerinin cepleri dolacak.

Piyasadan 900 Euro bedelle satın aldığınız bir akıllı tahta, devlet ihalesi yoluyla alındığı zaman fiyatı 1.500 Euro’ya kadar çıkıyor çünkü. Aynısı projeksiyon ve bilgisayar için de geçerli.

Nereden baksanız 2-3 milyar dolarlık proje. Projenin finansmanını Evrensel Hizmet Fonu karşılayacakmış. Hani son beş yılda telekom operatörlerinden kesilen paralarla 2 milyar dolar para toplanan ancak bunun 307 milyonu harcanabilen fondan. Paranın bir bölümü de ilgisiz yerlere gitti.

Bu projeninin de Evrensel Hizmet Fonu’nun “GERÇEK” kapsama alanı içinde olduğunu söylemek zor. Ancak yine de hayırlı bir amaç için harcanacak olması sevindirici.

Gelelim projenin kendisine.

Daha önce bilgisayar sınıfları oluşturulmuştu. O sınıflardaki bilgisayarlara ne oldu? Hepsi teknoloji çöpü oldu. Daha kullanılamadan eskidiler.

Şimdi de her sınıfa bir bilgisayar. Internet de var ama en az 12 derslikli okullarda 8 Mbit bağlantı hızının paylaşıldığını düşünürsek çevirmeli ağdan beter bağlantı hızına sahip bilgisayarlar olacak.

Ayrıca öğrencinin kendi elinde bir bilgisayar olmadan bu projenin ne kadar başarılı olacağı da tartışmalı.

Yıllar önce söylemiştim. Bilgisayar sınıfları kurulurken. Öğrencilerin her birine ucuz bir bilgisayar verseniz (MIT’nin geliştirdiği bilgisayardan bahsetmiştik o dönemde) ne akıllı tahtaya ihtiyacınız olur, ne projeksiyon cihazına.

Yani baştan yanlış fetih girişimi bu.

Cehaleti fethetmek istiyorsak, şekilsel değil işlevsel projelere odaklanmamız gerekir.