Jabra profesyonel ofis ürünleriyle Çağrı Merkezi Fuarı’nda

Kişisel kullanıma yönelik Bluetooth kulaklıkların yanı sıra çağrı merkezi ve profesyonel ofis kullanımı için kablolu ve kablosuz kulaklık üreten Jabra, 26 – 28 Eylül 2007 tarihleri arasında Lütfi Kırdar Kongre ve Fuar Merkezi’nde düzenlenecek 3. Uluslararası İstanbul Çağrı Merkezi Konferansı ve Fuarı’nda, Çağrı Merkezi ve IP Telefon çözümlerini sergileyecek.

Dünyanın lider Bluetooth ve profesyonel ofis kullanımına yönelik kulaklık üreticisi Jabra, 3. Uluslararası İstanbul Çağrı Merkezi Konferansı ve Fuarı’nda çağrı merkezi operatörlerinin ve profesyonel ofis kullanıcılarının iş hayatlarını kolaylaştıracak kulaklıklarını tanıtacak. C5 numaralı standda Jabra tarafından katılımcıların ilgisine sunulacak kulaklıklar arasında, GN9350, GN9330, GN9120 Duo, GN9120 Mono, GN2100, GN2000, JX10 Hub ve T5330 gibi kablolu ve kablosuz modeller bulunuyor.

Jabra kulaklıklar çağrı merkezleri gibi yoğun şekilde telefon kullanan ofislerde kullanıcılara rahatlık sağlıyor. Telefon görüşmelerini Jabra kulaklıklarla gerçekleştiren çalışanlar fiziksel rahatlığın yanı sıra, her iki elini de kullanarak yazı yazmak, klavye kullanmak gibi işlevleri yerine getirebiliyorlar.

Jabra Kulaklıklar IP Telefonlara da Uyum Sağlıyor

Jabra Bluetooth kulaklıklar, özellikle çağrı merkezleri ve profesyonel kullanımda sayıları gittikçe artan IP telefonlara da uyum sağlıyor. Jabra kulaklıklar, IP sisteminin yazılımına rahatça adapte olarak kesintisiz olarak görüşme yapılabilmesini sağlıyor.

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı