Japon Fujitsu, Toshiba ve Vaio, PC birimlerini birleştirecek

Japonya’nın elektronik devleri Fujitsu ve Toshiba, PC birimlerini birleştirecek. Nikkei Business Daily’ye göre Sony’nin sattığı PC bölümü Vaio da anlaşmaya dahil.Akıllı telefon ve tablet satışları ile zorlu günler yaşayan PC endüstrisinde sürpriz bir birleşme gerçekleşecek. Reuters haber ajansının, çeşitli kaynaklara dayandırdığı haberine göre Toshiba ve Fujitsu PC birimlerini birleştirecek. Japon Nikkei Business Daily gazetesinin iddiasına göre Toshiba ve Fujitsu’nun yanında Sony’nin daha önce satmış olduğu, Vaio bilgisayarları da anlaşmaya dahil olacak.
Eğer birleşme gerçekleşirse, üçlünün Japonya’daki pazar payı yüzde 30’un üzerine çıkacak ve pazar lideri olacak. Halen NEC-Lenovo bilgisayarları yüzde 26.3 pazar payı ile Japonya’da PC pazarının lideri konumunda. VAIO ismi her ne kadar değerli bir marka olursa olsun, birleşme sonucunda kullanılacak markanın Toshiba olması ise muhtemel. Çünkü Notebook, Toshiba’dır.

Toshiba sermaye peşinde

Muhasebe skandalı ile sarsılan Toshiba’nın, bu skandalın etkilerinden kurtulmak için 1.3 milyar dolarlık bir kaynağa ihtiyacı bulunuyor. Bu kaynak ile sermayesini artıracak olan Toshiba’nın çip tesislerinin bir bölümünü satmak, sensör işlerini dağıtmak gibi birçok alternatifi değerlendirdiği biliniyor.
Vaio yetkilileri çıkan haberlerle ilgili “Spekülasyon” değerlendirmesi yaparken, Toshiba ve Fujitsu cephelerinden ise birleşme ile ilgili herhangi bir açıklama henüz gelmedi.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu