Japonlar kendi arama motorları için kolları sıvadı

Japonya 20 elektronik devi ve üniversitelerin işbirliği ile kendilerine özel arama motoru yapmak için kolları sıvadı. Proje 2007 Nisan ayında başlayacak ve hükümet bu projeye onlarca milyon dolar yatıracak.Japonya’nın saygın gazetelerinden The Nihon Keizai Shimbun’un Japonya Ekonomi, Ticaret ve Sanayi Bakanlığı’nda bilgi toplumu stratejileri üzerine çalışan Fumihiro Kajikawa isimli yetkilinin ağzından verdiği habere göre hükümet destekli proje kapsamında 20 Japon elektronik üreticisi ve üniversite projenin içerisinde yer alacak.

Matsushita Electric Industrial Co., NTT Corp. ve Tokyo Üniversitesinin içinde yer aldığı oluşuma kısa sürede Fujitsu, Hitachi ve NEC’in de kısa sürede katılması bekleniyor.

Bakanlık yetkilisi Kajiwa yaptığı açıklamada Google veya Yahoo’ya rakip olacak bir oluşum peşinde olmadıklarını sadece Japonya’ya özel birşeyler yapmak düşücesinde olduklarını dile getirerek mart ayında proje ile ilgili geçici bir rapor oluşturmayı düşündüklerini Temmuz ayında da konu ile ilgili tam raporun oluşmasını beklediklerini dile getirdi.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Biz, bağımsız yayın kuruluşu olarak, size sunduğumuz hizmetin maliyetini, reklam gelirleri ile karşılıyıoruz. Reklam gelirlerimizii artırmamıza yardımcı olun.