Ana sayfa BT Gündem Java’cılar Java Day’de geleceği masaya yatırdı

Java’cılar Java Day’de geleceği masaya yatırdı

122
0

Java Day ’08, yazılım geliştiricileri buluşturduTeknolojideki en son yenilikleri takip etmek isteyen yazılım geliştiriciler ve teknoloji tutkunları, İstanbul’da Sun Microsystems’ın geleneksel Java Day etkinliğinde bir araya geldi. Sun’ın, etkinlikte Java teknolojilerini öğrenmek isteyenlere bundan böyle Sun Java Akademisi Programı kapsamında Sun kalite ve güvencesinde Java eğitimleri verileceğini açıklaması heyecanla karşılandı.

Sun Microsystems uygulama geliştirme dünyasının gündemindeki konulara ışık tutmak amacıyla her yıl düzenlediği geleneksel Java Day etkinliğini, bu yıl da İstanbul’da Javacılar’ın yoğun katılımıyla gerçekleştirdi. Ericsson, Oracle ve AMD’nin sponsorluğunda düzenlenen Java Day ’08 İstanbul’da, hayatın hemen her anında farkında olmadan kullandığımız Java teknolojisinde yaşanan gelişmeler masaya yatırıldı, bireysel ve kurumsal alandaki yenilikler paylaşıldı. Çok sayıda Java geliştirici ve teknoloji meraklısının katıldığı Java Day ’08 İstanbul’un sürpriz açıklaması, Sun Java Akademisi Programı oldu.

Etkinliğin açılış konuşmasını yapan Sun Microsystems Türkiye Genel Müdürü Özhan Toktaş, 1995 yılında tüm dünyada her an her yer ve her araçta aynı dilin konuşulduğu bir gelecek için keşfettikleri Java’nın gelecek vizyonunun düşünülenden çok daha önce gerçek olduğunu belirtti. Toktaş, tüm dünyada milyonlarca Java geliştiricisinin birbirinden farklı Java uygulamaları geliştirdiğini, günümüzde Java’nın tüm dünyada 5 milyar aygıta güç kattığını söyledi. Momentum Research Group araştırmasına göre Java™’nın dünya genelinde IT profesyonellerinin tamamı ve teknoloji tüketicilerinin yüzde 86’sından fazlası tarafından tanınan bir teknoloji olduğunu anlatan Toktaş, araştırmaya katılan her üç tüketiciden birinin satın alma kararlarında Java’nın önemli rol oynadığını belirttiğini vurguladı. Toktaş, “Sun olarak tıpkı kurulduğumuz günde olduğu gibi, geleceğin temelinin Katılım Çağında “AÇIK DÜNYA” olduğunu vurguluyoruz. Java, bu açık dünyanın en önemli simgelerinden biri” diye konuştu. 5 Şubat itibariyle Türkiye’de Sun Developer Network programına kayıtlı 16 bin 373 Java geliştiricisi bulunduğuna ve bu rakamın içinde bulunduğumuz bölgedeki birçok ülkenin neredeyse iki katı olduğuna dikkat çeken Toktaş, Java’cılara Sun Java Akademisi kapsamında, Java eğitimlerini Türkiye’de ilk defa Sun kalite ve güvencesi ile, kendi adıyla vermeye başladığı müjdesini verdi.

Sun Microsystems’da Yazılım Teknolojileri ve Geliştiriciler Bölüm Lideri olarak görev yapan Reginald Hutcherson da, sunumunda Sun’ın yazılım stratejileri ve yazılım geliştiricilerin WEB 2.0 teknolojilerini kullanarak gerçekleştirdikleri yeni nesil uygulamalarla ilgili bilgiler verdi.

Java Day’de daha sonra Sun’ın yabancı teknoloji danışmanları Java’yla ilgili gelişmeleri katılımcılarla paylaştı ve Java ile gerçekleştirilen ilginç uygulamaları renkli demolarla anlattılar. Katılımcılar masaüstü uygulamalardaki yenilikler, kurumsal bilgiişlem, WEB 2.0 uygulamaları ve Java ile programlanabilir objeler teknolojisi ile ilgili detaylı bilgi sahibi olma şansını yakaladılar. Java uzmanlarının sahnede Java’yla yazdıkları programlarla, Tom Cruise’un başrol oynadığı meşhur Minority Report (Azınlık Raporu) filminde olduğu gibi, herhangi bir işletim sistemine gerek kalmadan uzaktan bir çeşit eldivenle yönettikleri çeşitli robot ve oyuncaklar da ilgiyle izlendi.