Kablosuz dünyaya da imzamızı attık!..

Oracle’ın “Wireless Developer” ödülüne Infotech firmasından Turkcell EkipMobil projesinin takım lideri Kerem Par layık görüldü. Infotech Mühendislik Direktörü Kerem Par’ın EkipMobil projesi ile kazandığı ödül, Türk firmalarının dünya çapında başarılar kazanabilmesine de örnek teşkil ediyor.Oracle ürünleri kullanılarak ve tamamı Java teknolojisi ile Infotech tarafından geliştirilen Turkcell EkipMobil uygulamasında takım lideri olarak görev alan Kerem Par, Oracle’ın “Yılın mobil uygulama geliştiricisi” ödülüne layık görüldü.

Turkcell için geliştirilen EkipMobil projesi, şirketlerin sahadaki mobil ekiplerinin konumlarını sorgulayıp hareketlerini sayısal haritalar üzerinde izleyebildikleri, bunlarla ilgili raporlar alabildikleri ve ekipteki diğer kişilerle mesajlaşabildikleri kurumsal bir uygulama özelliği taşıyor. Bu işlemlerin tamamı internet üzerinden gerçekleştirilebildiği gibi bazı fonksiyonlara cep telefonu aracılığı ile de ulaşılabiliyor. Oracle’ın en yeni teknolojilerinin kullanıldığı EkipMobil projesinde Türkiye’nin detaylı şehir haritaları Infotech tarafından sağlanıyor.

Oracle’ın Wireless Developer ödülüne layık görülmekten mutluluk duyduğunu ve bu ödülü dünyanın dikkatini Türk yazılım sektörüne çekebilecek bir fırsat olarak değerlendirdiğini belirten Kerem Par; “Infotech olarak kablosuz iletişim, konum belirleme ve yazılım geliştirme teknolojilerinin en son örneklerini içeren ve ilk olma özelliği taşıyan uygulamaları gerçekleştiriyoruz. EkipMobil; fonksiyonları, teknolojik altyapısı, ticari başarısı ve hitap ettiği Turkcell’in geniş kullanıcı kitlesi göz önüne alındığında dünyada az örneği bulunan, Avrupa’nın ilk ve tek MPS (mobile positioning) tabanlı izleme sistemi olma özelliği taşıyan bir projedir” dedi.

Kerem Par kimdir?

Kerem Par, Boğaziçi Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği bölümünden 1991 yılında mezun oldu. Aynı bölümdeki yüksek lisans çalışmasını 1993 yılında tamamladıktan sonra yurtiçi ve yurtdışında telekomünikasyon yazılımı alanında çalıştı. Yazılım mühendisliği, mimarlığı ve yöneticilik görevlerinde bulundu. Mobil ve konuma dayalı teknolojiler alanında çalışan Infotech’in kurucu ortaklarından biri olan Kerem Par, 2000 yılından bu yana Infotech’in Mühendislik Direktörlüğü görevini yürütüyor, aynı zamanda Yeditepe Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği bölümünde ders veriyor.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Biz, bağımsız yayın kuruluşu olarak, size sunduğumuz hizmetin maliyetini, reklam gelirleri ile karşılıyıoruz. Reklam gelirlerimizii artırmamıza yardımcı olun.