Kadınları bilişimde de ileri taşımalı

Intel, Hürriyet ve KA.DER’in ev sahipliğinde gerçekleştirilen Kadın ve Bilişim Günü, Devlet Bakanı Güldal Akşit’in katılımıyla gerçekleşti.Devlet Bakanı Güldal Akşit, Türk Kadını’nı bilgi toplumunun aktif bir üyesi haline getirmek amacıyla atılan adımları destekleyeceklerini söyledi.

Devlet İstatistik Enstitüsü’nün yaptığı bir araştırmaya değinen Akşit, ülkemizde bilgisayar kullanan kadınların oranının %5.2, internet kullananların ise %3.8 olduğunu kaydetti. Avrupa Birliği’ne uyum sürecinde, teknoloji kullanma oranlarının dünya ortalamalarına yaklaştırılması gerekliliğinden bahseden Akşit, hükümet olarak ciddi ve devrim niteliğinde çalışmalar yapmaya devam edeceklerini kaydetti.

Intel Türkiye, Ortadoğu ve Afrika Bölge Direktörü Ayşegül İldeniz ise bu etkinliğin 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nün tamamlayıcı nitelikte olduğunun altını çizdi. Kadın ve Bilişim Günü ile kadınların bilgi teknolojileri ile olan ilişkilerini gündeme taşımak istediklerini söyleyen İldeniz, bu platform ile sorun ve çözüm önerilerini de masaya yatırmayı amaçladıklarını kaydetti. İldeniz, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Geleceğin Türkiye’sinde bütün bireyler için vazgeçilmez bir gereklilik haline gelecek olan bilişim teknolojilerini kadınların da kullanabilmesi için önemli bir adım attık. Kadın ve Bilişim Günü, Türk Kadını’nı bilişim teknolojilerinin sunduğu heyecan verici imkanlarla tanıştırıyor. Günümüz iş dünyasında çok özel bilgiye ve donanıma sahip olan ve yenilikleri bilip takip edebilen insanlar çok değerli. Bu çok hızlı değişen yeni ekonomide değişen ortamlara hızlı ayak uydurabilme yeteneği çok önemli. İşte bu sebeple bilgi teknolojilerinin çok önemli bir eşitleyici rolü var. Bilgisayarla tanışan kadınlarımızın modern hayata katılımlarını artırmayı ve toplumsal alanda katma değer yaratmalarını hedefliyoruz. Kadın ve Bilişim Günü’nü her yıl gerçekleştirmeyi ve evrenselleşmeyi planlıyoruz.”

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Biz, bağımsız yayın kuruluşu olarak, size sunduğumuz hizmetin maliyetini, reklam gelirleri ile karşılıyıoruz. Reklam gelirlerimizii artırmamıza yardımcı olun.