Kamu 2,5 Milyar TL bilişim yatırımı yapıyor

2002 yılında merkezi yönetim bütçesinden BİT yatırımları için ayrılan ödenek 2012 yılı fiyatlarıyla yaklaşık 577 milyon TL iken, 2012 yılı için bu değer 2,5 milyar TL’ye yaklaştı. Kalkınma Bakanlığı Bilgi Toplumu Dairesi tarafından derlenen verilere göre, 2008 yılı haricinde bir önceki yıla göre sürekli artış gösteren kamu bilişim yatırımlarında 2002 yılından bu yana 4 kattan fazla bir artış kaydedildi. Son iki yılda yaşanan büyük artışta özellikle eğitim sektöründeki projelerin etkisi bulunmakta.

Bilişimde en fazla yatırım eğitim sektöründe

2012 yılı için öngörülen kamu bilişim yatırımlarının sektörler arası dağılımına bakıldığında, Milli Eğitim Bakanlığı ve üniversitelere ait yatırımların bulunduğu eğitim sektörü yaklaşık yüzde 46’lık bir payla birinci sırada yer alıyor. İçişleri Bakanlığı, Sosyal Güvenlik Kurumu, Emniyet Genel Müdürlüğü gibi önemli e-Devlet projeleri yürüten kurumlara ait projelerin yer aldığı diğer kamu hizmetleri sektörü yaklaşık yüzde 39’luk bir oranla eğitim sektörünü takip ediyor. Bu iki sektör haricinde yüzde 6’ya yakın bir paya sahip olan ulaştırma ve haberleşme sektörü de önemli miktarda bilişim yatırımının yapıldığı bir sektör konumunda.

Aslan payı MEB, SGK ve İçişleri Bakanlığı’na

2012 yılında en fazla bilişim yatırımı yapacak kamu kurumlarına bakıldığında, “FATİH Projesi”, “Ortaöğretim Projesi” ve “İlköğretim Okullarına Bilgisayar Sınıfı Kurulumu Projesi” gibi projelere sahip olan Milli Eğitim Bakanlığı’nın büyük bir farkla birinci sırada olduğu görülüyor. “T.C. Kimlik Kartı Yaygınlaştırma”, “Acil Çağrı sistemi (112)” ve “Nüfus Hizmetleri Sistemlerinin İdamesi” gibi projeleri olan İçişleri Bakanlığı; “Merkez ve Taşra Teşkilatı Donanım Alımı”, “e-İmza ve Mobil İmza Destekli Elektronik Belge ve Arşiv Yönetim Sistemi Kurulması ve Yaygınlaştırılması” gibi projeler yürüten Sosyal Güvenlik Kurumu ile “Kentiçi Güvenlik Sistemi Projesi (MOBESE)” ve “Bilgi İşlem Projesi”ni yürütmekte olan Emniyet Genel Müdürlüğü de yüksek miktarda BİT yatırımı yapan kurumlar olarak ön plana çıkıyor.
2012 yılında FATİH Projesine 803 milyon TL
“FATİH Projesi” 803 milyon TL ile 2012 yılında en fazla ödenek ayrılan bilişim projesi oldu. 2012 yılında 125 milyon TL ödenek ayrılan “İlköğretim Okullarına Bilgisayar Sınıfı Kurulumu Projesi”, 120 milyon TL ödenek ayrılan “T.C. Kimlik Kartı Yaygınlaştırma Projesi” ve 108 milyon TL ödenek ayrılan “SGK Elektronik Belge ve Arşiv Yönetim Sistemi Projesi” en büyük bütçeli BİT projeleri olarak öne çıkıyor.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu