Kamu bilişim yatırımları 2011’de 2 milyar TL’yi aştı

2002 yılında merkezi yönetim bütçesinden bilişim yatırımları için ayrılan ödenek 2011 yılı fiyatlarıyla yaklaşık 526 milyon TL iken, 2011 yılı için bu değer 2 milyar TL’yi geçti. DPT Bilgi Toplumu Dairesi tarafından derlenen verilere göre, 2008 yılı haricinde bir önceki yıla göre sürekli artış gösteren kamu bilişim yatırımlarında 2002 yılından bu yana yaklaşık 4 katlık bir artış kaydedildi. 2011 yılında yaşanan bu artışta özellikle eğitim sektöründeki projelerin etkisi bulunmakta.Bilişimde en fazla yatırım eğitim sektöründe 2011 yılı için öngörülen kamu bilişim yatırımlarının sektörler arası dağılımına bakıldığında, Milli Eğitim Bakanlığı ve üniversitelere ait yatırımların bulunduğu eğitim sektörü yaklaşık yüzde 43’lük bir payla birinci sırada yer alıyor. İçişleri Bakanlığı, Sosyal Güvenlik Kurumu, Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü gibi önemli e-Devlet projeleri yürüten kurumlara ait projelerin yer aldığı diğer kamu hizmetleri sektörü yaklaşık yüzde 41’lik bir oranla eğitim sektörünü takip ediyor. Bu iki sektör haricinde yüzde 9’a yakın bir paya sahip olan ulaştırma ve haberleşme sektörü de önemli miktarda bilişim yatırımının yapıldığı bir sektör konumunda.
2011 yılında bilişim yatırımları için en fazla bütçe ayıran kurumlar: Milli Eğitim Bakanlığı, Sosyal Güvenlik Kurumu ve Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü
2011 yılında en fazla bilişim yatırımı yapacak kamu kurumlarına bakıldığında, “FATİH Projesi”, “Ortaöğretim Projesi” ve “İlköğretim Okullarına Bilgisayar Sınıfı Kurulumu Projesi” gibi projelere sahip olan Milli Eğitim Bakanlığı’nın büyük bir farkla birinci sırada olduğu görülüyor. “Merkez ve Taşra Teşkilatı Donanım Alımı ve Modernizasyonu”, “e-İmza ve Mobil İmza Destekli Elektronik Belge ve Arşiv Yönetim Sistemi Kurulması ve Yapılandırılması” gibi projeler yürüten Sosyal Güvenlik Kurumu; “Nüfus Hizmetleri BT Projeleri” ve “e-İçişleri Projesi” gibi projeleri olan İçişleri Bakanlığı ile “TAKBİS Projesi”ni yürütmekte olan Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü de yüksek miktarda bilişim yatırımı yapan kurumlar olarak ön plana çıkıyor.
2011 yılında FATİH Projesine 496 milyon TL
“FATİH Projesi” 496 milyon TL ile 2011 yılında en fazla ödenek ayrılan bilişim projesi oldu. 2011 yılında 110,4 milyon TL ödenek ayrılan “e-İmza ve Mobil İmza Destekli Elektronik Belge ve Arşiv Yönetim Sistemi Kurulması ve Yapılandırılması Projesi”, 102 milyon TL ödenek ayrılan “Ortaöğretim Projesi”, 90 milyon TL ödenek ayrılan “İlköğretim Okullarına Bilgisayar Sınıfı Kurulumu Projesi” ve 71,8 milyon TL ödenek ayrılan “TAKBİS Projesi” en büyük bütçeli BİT projeleri olarak öne çıkıyor.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu