Karbon ayak izini en iyi Türk Telekom raporluyor

Türkiye’de karbon salınımını ölçerek CDP’ye (Carbon Disclosure Project/Karbon Saydamlık Projesi) raporlayan ilk telekomünikasyon şirketi olan Türk Telekom, “Turkey-Carbon Disclosure Leadership” (Türkiye Karbon Saydamlık Liderliği) Ödülü’ne layık görüldü. Güneş enerjisi, görüntülü görüşme teknolojisi telepresence, çevreci yazı karakteri Ecofont, e-eğitim, filo optimizasyonu gibi pek çok sürdürülebilirlik uygulamasını hayata geçirerek Doğayla Dost İletişim kuran Türk Telekom, başlattığı enerji dönüşümü programı sayesinde her yıl 5 bin 400 hektarlık bir ormanın azaltacağı kadar karbon emisyonunu engellemeyi hedefliyor.

Türkiye’nin öncü iletişim ve yakınsama teknolojileri şirketi Türk Telekom, tüm dünyadaki halka açık şirketlerin sera gazı salınım miktarlarını kurumsal yatırımcıların bilgisine sunan CDP’nin (Carbon Disclosure Project/Karbon Saydamlık Projesi) Türkiye’de ilk defa verdiği “2011 Turkey-Carbon Disclosure Leadership” (2011 Türkiye Karbon Saydamlık Liderliği) Ödülü’ne layık görüldü.

2011 yılında CDP’ye raporlama yapan şirketler, PricewaterhouseCoopers (PwC) ve CDP tarafından geliştirilen metodolojiye uygun olarak, Ernst&Young tarafından değerlendirmeye tabi tutuldu. Yapılan değerlendirme sonucunda Türk Telekom, CDP platformunu kullanarak iklim değişikliği ile mücadele konusunda stratejilerini açıklayan şirketler arasında öne çıkarak “2011 Turkey-Carbon Disclosure Leadership” ödülüne layık görüldü.

Karbon Saydamlık Projesi (CDP), 2000 yılında şirketlerin sera gazı stratejileri ile karbon salınım miktarlarını beyan etmesi amacıyla hayata geçirildi. 2010 yılında CDP’nin Türkiye ayağı kapsamında İMKB 50 endeksine dahil olan 50 şirket, karbon salınımlarını ve iklim değişikliği ile ilgili politikalarını açıklamaya davet edildi. Türk Telekom bu davete cevap vererek raporlama yapan 10 şirketten biri oldu.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu