Karbon ekonomisi, evden çalışma dönemini hızlandıracak mı?

Karbon ayak izi kavramını sıkça duyduğumuz, düşük karbonlu ekonomiye geçiş için projelerin üretildiği günümüzde, sayıları her geçen gün artan, sağladığı istihdamla ilk sıralarda yer alan Çağrı Merkezleri, daha yeşil bir çevre için bir araya geliyor. Çağrı merkezi firmalarından gelen talep üzerine IMI Conferences tarafından 4 Mayıs 2011 tarihinde düzenlenecek Yeşil Çağrı Merkezleri Çalıştay’ı (Green Call Center Workshop) daha az karbon salınımı için yapılması gerekenleri masaya yatırırken, yeni bir iş modeline de dikkat çekecek: Home Agent. Çağrı merkezi çalışanlarının evden çalışmasını destekleyen bu yeni iş modeli, daha az su ve elektrik sarfiyatı, daha az araç kullanımı kısacası daha az karbon salınımı anlamına geliyor ve bu sistem en çok Amerika, Avustralya ve İngiltere’de uygulanıyor. Küresel iklim değişimi ve çevre kirliliğinin en önemli aktörlerinden biri olarak gösterilen karbondioksit (CO2) emisyonu dünya çevre gündeminin ilk sıralarında yer alıyor. Gelişmiş sanayi toplumlarının her geçen gün daha fazla üzerinde durduğu ve azaltma yoluna gittiği karbon salınımı, gelişmekte olan ve az gelişmiş ülkeleri de meşgul ediyor.
Uçakla seyahat etmek, araba kullanmak, işyerini ısıtmak ve aydınlatmak gibi birçok günlük faaliyet, karbondioksit salınımına neden oluyor ve çevreye verilen zarar, karbon telafisi yöntemleriyle geri kazanılmaya çalışılıyor. Karbon ayak izini azaltmak için daha az uçakla seyahat etmek, daha fazla yenilenebilir enerjiye yönelmek, toplu taşımadan daha fazla faydalanmak gibi çözümler konuşulurken birçok kişinin hayalini süsleyen evden çalışma modeli, keyfi bir durum olmaktan çıkıp, bugün dünyanın geleceği için önemli bir çıkış noktası olarak görülüyor.
“İngiltere’de sadece işe gitmek için yılda 125 milyar kilometre araba kullanılıyor”

Toplantı öncesinde; evden çalışma modelinin, karbon salınımına katkısı konusunda görüşlerini aldığımız Uberchic Group İcra Kurulu Başkanı Richard Spencer, İngiltere’de çalışanların, yılda sadece işe gitmek için 125 milyar kilometre, mesai saatleri içinde ise 70 milyar kilometre yol yaptığına vurgu yaparak “Şehiriçi ve dışında yapılan toplam ulaşımın %20 azaltılması 20 milyar kilometre daha az araba kullanılmasına neden olacak ki bu da 20 milyar litre (bir araç için ortalama 10km/lt tüketim değerine göre) benzin tasarrufu anlamına geliyor” dedi. Evden çalışma modelinin ayrıca bedensel engelli vatandaşların ekonomiye katılması açısından önemli bir fırsat olduğunu da belirten Spencer, eğitim, destek altyapısı ve gelişen teknoloji sayesinde düne kadar atıl duran iş gücünün günümüzde cezbedici bir hal aldığının da altını çiziyor.

“Çağrı merkezlerinin yeşil olma çabası, diğer sektörlere de örnek olmalı”
Farklı sektörleri içine alan bir konferans planlarken çağrı merkezi yöneticilerinden aldığı yoğun talebi geri çeviremeyen IMI Conferences Genel Müdürü Meltem Karateke, dünyada gelişim hızı en yüksek sektörlerden biri olan çağrı merkezlerine yönelik özel çevre politikalarının yürütüldüğüne vurgu yaptı. Çağrı merkezleri sektörünün bugün Türkiye’de 50 bin kişiye istihdam sağladığına değinen Karateke:”2010 yılında pazar büyüklüğü 1 Milyar Dolar’a ulaşan sektörde özellikle dış kaynak hizmetleri pazarında 2009’a göre %50’lere varan bir büyüme gözlenmiştir. Bugün Türkiye’de 2 bin çalışanı olan çağrı merkezlerinin olduğunu dikkate alırsak, sektörün daha yeşil olma yolunda gösterdiği çabalar, son derece umut vericidir ve diğer sektörlere de örnek olmalıdır” dedi.
IMI Conferences tarafından 4 Mayıs 2011 tarihinde Parksa Hilton’da düzenlenecek Yeşil Çağrı Merkezleri Çalıştayı’nda karbon emisyonu projeleriyle tanınan önemli isimler konuşmacı olarak yer alacak. Açılış konuşmasını Bureau Veritas Belgelendirme Departmanı Müdürü Mahmut Genç’in yapacağı toplantıda, karbon emisyonu konusunda Türkiye’de yapılanlara ilişkin bilgiler verilirken yasal düzenlemeler konusundaki son gelişmeler paylaşılacak. Uberchic Group İcra Kurulu Başkanı Richard Spencer ve Synergii Firması Operasyonel İşlerden Sorumlu Başkan Yardımcısı James D. Robinson’un konuk konuşmacı olarak katılacağı toplantıda karbon emisyonu konusunda dünyadaki gelişmelerle çağrı merkezlerinin karbon emisyonu konusunda somut olarak neler yapabileceklerine vurgu yapılacak.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu