Kasım ayında bilgisayarınızı “istismar” eden virus çıktı

“JS/Exploit” olarak tanımlanan ve başka zararlı yazılımlar ile birlikte gelen bu truva atı, bazı sistemlerdeki açıkları kullanarak sızıyor ve bulaştığı sistemde kodların uzaktan çalıştırılabilmesini sağlıyor. İstismarcı, bilgisayar tehditleri listesine dünyada yedinci sıradan, Türkiye’de ise beşinci sıradan girdi. NOD32’nin yaratıcısı ESET’in analizlerine göre “JS/Exploit” adlı bu zararlı yazılım %0.99’lık oranıyla dünya listesine ilk defa giriyor. “JS/Exploit”, Microsoft Internet Explorer 6 ve 7 sürümlerinde yer alan teknik ifadeyle “CVE-2010-0806” olarak bilinen açığı kullanarak saldıran bir truva atı.

Exploit, yani istismarcı denilen bu zararlı yazılım, işletim sistemlerinde ve uygulamalarda unutulmuş olan bu tip açıkları değerlendiriyor, istismar ediyor ve böylece kullanıcıların bilgisayarlarına yerleşiyor. Yerleştikten sonra da o bilgisayarda istenilen pek çok şeyi uzaktan yapılabilir hale getiriyor. Bu saldırı sonuç olarak kullanıcı bilgilerinin açığa çıkmasına neden olabiliyor.

Hem dünyada hem Türkiye’de
İstismarcı “JS/Exploit”, dünya tehdit sıralamasında listeye, %0.99’luk oranıyla dünyada yedinci sıradan girdi. Bulaşma oranının henüz %1’in altında olmasına rağmen, bu tehdidin yayılması bekleniyor. Türkiye’de ise bulaşma oranı daha yüksek. “JS/Exploit”, ülkemizde %1,75’lik bulaşma oranıyla en çok görülen tehdit sıralamasında beşinci sırayı aldı.

Sisteminizi mutlaka güncelleyin!
ESET uzmanları, istismarcı virüslere karşı sistem yamalarının indirilmesini ve işletim sistemlerine yönelik güncellemelerin ihmal edilmemesini öneriyor. Uzmanlar, güncel bir anvirüs yazılımının bu tür risklere karşı uyarıda bulunacağına da dikkat çekiyor.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu