Kaspersky’den 23 adımda güvenli yaşamın şifreleri

Güvenli içerik ve tehdit yönetimi çözümleri lideri Kaspersky Lab,  PC kullancılarından, tablet ve akıllı telefon kullanıcılarına; online alışveriş yapanlardan, sosyal ağ kullanıcılarına kadar toplam 23 farklı güvenlik ipucu ile kendilerini korumalarını sağlıyor.

1-      Sosyal ağları güvenle kullanın

Facebook ya da diğer sosyal ağlarda, paylaştığınız kişisel bilgilerinize dikkat etmelisiniz. Diğer kullanıcıların neleri görebildiğini kontrol edin ve kendinizle ilgili verdiğiniz bilgilerde seçici olun. Sosyal ağlar, örneğin telefon numaralarının, paylaşılabileceği yerler değildir. Her zaman şunu unutmayın ki  detaylar kendi başına zararsız olabilir ancak birlikte pek çok konudaki bilgiyi açığa çıkarabilir.

2-      Güvenliğinizi göz önünde bulundurun

Güvenlik yazılımının amacı BT tehditlerine karşı etkili bir koruma sağlamaktır. Bununla beraber, kullanıcıların güvenliklerine sürekli olarak dikkat etmeleri önemlidir. Kaspersky Internet Security güvenliğinizi, bilgisayarınızın gerçek zamanlı koruma bilgilerini gösteren bir masaüstü öğesi ile daha da kolaylaştırır.

3-      Güvenli online alışveriş

Hassas verileri gönderirken mutlaka şifreli bir bağlantı kullanmanız gerekir. Bu internet adresi başında “https” olarak görüntülenir. Amazon ya da PayPal hesap detaylarınızı doğrulamanızı isteyen e-postalar, verilerinizi çalmaya yönelik saldırılardır.

4-      Çocuğunuzun internet kullanımını takip edin

Her ne kadar çocuğunuzun internet kullanımını direkt olarak kontrol edemiyorsanız bile, çocuk koruma yazılımı yüklemeniz gerekir. Virüs koruma ve firewall yazılımlarına her durumda ihtiyacınız olduğundan, çocuk koruma fonksiyonları da bulunan Kaspersky PURE gibi yazılımlar tercih edilebilir.

5-      Önemli verilerinizi şifreleyin

Sık seyahat eden laptop kullanıcıları için en önemli kural önemli verileri şifrelemektir. Bu sayede laptopunuz istenmeyen veya yanlış kişilerin eline geçtiğinde, önemli bilgilerinize erişilemez. Aynı durum, gizli verileri saklamada sıkça kullanılan akıllı telefonlar için de geçerlidir.

6-      Güncellemeleri erkenden yükleyin

Kullanıcılar güncellemeleri mümkün olduğunca kısa zamanda, Windows ve Mac OS X içerisinde varsayılan ayarları kullanarak yüklemelidir. Adobe Reader, Java ve internet tarayıcıların eski sürümleri bu yüzden saldırı hedefleridir. Kaspersky Internet Security içerisindeki zayıf nokta tarayıcıları gibi yazılımları kullanarak bilgisayarınızı tarayabilirsiniz. Yine aynı şekilde programlar düzenli olarak güncellenmelidir.

7-      Yedekleme önemlidir

Veri kaybını önlemedeki en etkili yollardan biri de güncellemeleri düzenli olarak yapmaktır. Tıpkı aracınızın zaman zaman bozulabileceği gibi, sabit diskiniz de bozulabilir. Kaspersky PURE gibi yazılımlar önemli verilerinizi yedekler ve acil bir durumda bunları hızla geri yükler.

8-      Anti-virüs koruması şart

Milyonlarca kullanıcının bilgisayarında halen bir virüs koruması yok. BITKOM verilerine göre, Almanya’da her beş bilgisayar kullanıcısından biri herhangi bir virüs koruması ya da güvenlik önlemi olmadan internette sörf yapıyor. Bu nedenle internette asla güncel bir anti-virüs yazılımı ve bir firewall yazılımı olmadan sörf yapmayın. Bunun için Kaspersky PURE gibi kapsamlı bir güvenlik yazılımı kullanabilirsiniz.

 

9-      Güvenli şifreler kullanın

Her konuda ayrı ve güvenli bir şifre kullanmak gerekir. Diğer bir deyişle, en az sekiz karakter (daha fazlası önerilir), büyük ve küçük harflerden oluşan ve bunun yanında özel karakterler ve sayılar, mümkün olduğunca da tahmin edilemez bir kombinasyon ile bir sifre oluşturmalısınız. Bu yüzden de Kaspersky Password Manager gibi bir şifre yönetimi programı kullanmanız gerekiyor. Bu program şifrelerinizi güvenle depolar ve uygun servislere bir “tık” ile erişmenizi sağlamak için bunları kullanımınıza sunar.

 

10-  Veri silme basitleştirildi

Windows dosyaları tam olarak silemez. Sildiğinizi düşünseniz dahi özel araçlar bu gibi dosyaları dakikalar içerisinde bilgisayarınızda bulabilir. Çözüm olarak Kaspersky PURE gibi, dosyaları kalıcı olarak silen programlar kullanabilirsiniz.

 

11-  USB flash sürücüleri ve hafıza kartlarını kullanırken dikkat

USB flash sürücüler, kullanımı ve taşıması kolay depolama birimleridir. Hafıza kartları ise daha da etkileyicidir. Bir flash sürücünün içeriğini Windows Explorer ile görüntülemek, çoğu durumda bilgisayarı enfekte etmeye yetebilir. Bu nedenle otomatik olarak harici depolama aygıtını kontrol edecek bir virus tarayıcısının  kullanılması önemlidir.

 

12-  Güvenli online oyun

Online oyuncular Kaspersky Internet Security gibi özel tasarlanmış güvenlik yazılımları kullanmalıdır. Yazılım az kaynak kullanarak arka planda çalışırken, ön planda ise rahatça oyun oynanabilir.

 

13-   Acil durum planı yapın

Tüm güvenlik önerilerimizi dikkate alsanız dahi, sabit diskiniz bozulabilir ya da laptopunuz çalınabilir. Bu durumlara karşı kendinizi bilgisayarınızı daima yedekleyerek hazırlayabilirsiniz.

 

14-  Güvenli online bankacılık

Bir banka web sitesinde yazım hataları fark ederseniz ya da düzenin bir anda değiştiğine tanık olursanız dikkatli olun. Öyle ki hiçbir banka, giriş bilgilerinizi bir PIN ya da TAN numarası ile doğrulamanızı isteyen bir e-posta yollamaz. Bu gibi e-postalar sadece dolandırıcılar tarafından gönderilir.

 

15-  Yapılan dil hatalarına karşı dikkat

Siber suçlular sizin paranızın yanı sıra aynı zamanda kredi kartı detaylarınızı veya bilgisayar oturum bilgilerinizi de ele geçirmek ister. Bazı dolandırıcı e-postaları, yaptıkları dil hatalarından dolayı kolayca saptanabilir. Bu nedenle bu gibi konularda dikkatli olmalısınız.

 

16-  Akıllı telefonunuzu koruyun

Akıllı telefonlarda iletişim halinde olunan kişilerin adres bilgilerinin yanı sıra şirket bilgileri gibi pek çok önemli bilgi vardır. Telefonun çalınma veya kaybolma durumunda tüm bu bilgilere ulaşılabilir. Kaspersky Mobile Security gibi akıllı telefonlar için geliştirilmiş güvenlik yazılımları, bu gibi verilerinizi korumanıza yardımcı olur.

 

17-  Evdeki kablosuz internet ağınızı şifreleyin

Üçüncü kişilerin evinizde kullandığınız kablosuz ağı kullanarak verilerinizi “dinlememeleri için” etkili güvenlik önlemleri almalısınız. Bunun için Router yönetici şifrenizi değiştirin ve veri trafiği kriptolama fonksiyonunu etkinleştirin. Yönetici şifresinden farklı olarak güvenli giriş şifresi oluşturarak bu şifreyi her iki haftada bir değiştirin.

 

18-  Programları kontrol altında tutun

Daha önceden bir bilgi yoksa hangi programların güvenli, hangilerinin ise güvensiz olduğunu cevaplandırmak zor bir sorudur. Bu aynı zamanda Kaspersky laboratuvarlarının uygulama kontrolünü güvenlik ürünlerine entegre etme nedenidir. Ulaşım izinlerini oluşturmak için gerekli bilgiler, otomatik bir risk değerlendirmesini de içine alarak, Kaspersky laboratuvarlarının bulut güvenlik veritabanlarından alınır.

 

19-  Web filtreleri kullanın

Hacker’lar Google gibi arama motorlarında hangi terimlerin sıklıkla arandığı konusunu dikkatlice takip ederler. Bu nedenle internet kullanıcıları kendilerini aniden virüslü bir web sitesinde bulabilirler. Kaspersky Internet Security içerisindeki gibi web filtreleme yazılımları, bunu engellemeye yardımcı olabilir.

 

20-  Sıfırıncı gün saldırılarına karşı koruma

Tarama oranı, doğru bir virüs tarayıcısı seçmek için önemli bir kriterdir ve birçok üretici imzali ürün sunar. Ancak bu durum yeni tehditler için uygun olmayabilir. İmzasız taramalardaki tanımlama oranı, önemli bir farklılıktır. En iyi anti-virüs yazılımları komplike, davranış-tabanlı tanımlamaları ile birbirinden ayrılırlar.

 

21-  Kablosuz ağ kullanırken kendinizi koruyun

Evinde bir kablosuz ağı olmayanlar dahi mobil ağları seyahatlerinde ya da bir otellerde son derece kolay ve rahat bulabilirler. Üzülmektense güvende olmayı tercih edenler ise şifresiz ağlardan uzak durmalıdır. Eğer alternatif yok ise, firewall, antivirüs ve güncellemelerini içeren zorunlu güvenlik konfigürasyonu yanında bir VPN programı gereklidir.

 

22-  Tabletler için erişim koruması kullanın

Son dönemde iPad gibi tabletler yoğun ilgi görüyor ve kullanıcıları internette düzenli sörf yapmayı seviyor. Bu nedenle kullanıcılar tabletlerini kem gözlerden saklamak için kısıtlayıcı bir PIN kodu kullanmalı. Bu sayede şifre devreye girerek tablet kullanılmadığı dakikalarda kendisini kilitleyebilmesini sağlar. Yanlış bir PIN üst üste girildiginde ise tabletin her şeyi otomatik olarak silmesi sağlanır.

 

23-  Tatillerde akıllı telefonlarınıza dikkat edin

Servis sağlayıcınızın numarasını kolay erişilebilir bir yerde tutun, keza telefonunuzu kaybettiğinizde SIM kartınızı kolayca bloke edebilirsiniz. Akıllı telefonlar genellikle hassas veriler içerdiğinden, Kaspersky Mobile Security gibi yazılımlar kullanmanız gereklidir. Bu hırsızların sizin bilgilerinize erişmemesini sağlar.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu