Kaspersky EndPoint Security şimdi Linux’ta

Kaspersky Lab, Linux işletim sistemi için Kaspersky Endpoint Security 8’i piyasaya sundu. Ürünün yeni sürümü bir önceki Linux için Kaspersky Anti-Virus 5.7’nin ve Samba için Kaspersky Anti-Virus 5.5’in tüm özelliklerini bir arada sunuyor.

Linux için tasarlanmış olan Kaspersky Endpoint Security 8 yönetimi; Gnome ve KDE gibi popüler masaüstü uyumlu sezgisel grafik arayüzü aracılığıyla sağlanıyor. Programın parametreleri komut satırından ayarlanabiliyor. Uygulama, kurumsal ürün hattının bir parçası ve kurumsal güvenlik ortamına entegre edilebiliyor. Linux için tasarlanmış Kaspersky Endpoint Security 8, bütün Linux dağıtımları ile uyumlu ve 32-bit ve 64-bit platformlarını da destekliyor.

Temel özellikleri

Linux için tasarlanmış Kaspersky Endpoint Security 8, Linux iş istasyonları için aşağıdaki inovasyonlar aracılığıyla koruma sunuyor:

· Uygulama, Kaspersky Lab’in antivirüs motorunun güncellenmiş hali olan Kaspersky Anti-Virus Engine 8.0 içeriyor.

· Linux için tasarlanmış Kaspersky Endpoint Security 8; Linux’u, Windows’u ve Mac OS X’i hedefleyen tehditleri etkisiz hale getiriyor. Bu durum farklı platformlarda iş istasyonları olan kurumsal çevreler için ek bir koruma sağlıyor.

· Uygulama; uzaktan yönetimi, raporlamayı ve küresel güvenlik kurallarını güçlendiren merkezi yönetimi olan Kaspersky Administration Kit 8.0’i de entegre ediyor.

Linux-hedefli tehlikeler

Siber suçluların PC pazarındaki ilk hedefleri halen Windows, ancak bu durum Linux’un saldırılara açık olmadığı anlamına gelmiyor. İşletim sisteminin popülerliğinin artması tehditlerin sayısının da giderek artmasına sebep oldu. Kaspersky Lab’in 2011-2020 yılları siber suç ve tehdit tahminlerine göre, Windows yakın gelecekte de liderliğini koruyacak ancak alternatif işletim sistemlerinin artışıyla beraber yeni tipte kötü amaçlı yazılımların ortaya çıkması da hızlanacak. Araştırma şirketi Gartner’a göre, 2010’da Oracle ve Red Hat gibi Linux-bazlı çözümleri satan firmalar, OS pazarında en çok gelişen firmalar oldu. (http://www.gartner.com/it/page.jsp?id=1654914)

Kurumsal çevrede farklı işletim sistemlerin kullanımı, merkezi yönetim sorunlarını ve global güvenlik kurallarının uygulanmasının zorluğunu öne çıkarıyor. Hangi işletim sisteminin kullanıldığından bağımsız olarak tüm iş istasyonları üzerinde kontrol sağlayacak entegre bir aracın olması önemli bir noktayı oluşturuyor. Bunun yanı sıra, daha az saldırıya uğrayan Linux-bazlı bilgisayarlar da, eğer Windows-bazlı korunmayan bir makine kurumsal ağ kaynağını geliştirme aracı olarak kullanıyorsa, kötü amaçlı yazılımların dağıtımında istemeden “suç ortağı” olabiliyor.

Kaspersky Lab Ürün Başkan Yardımcısı Dmitry Aleshin Linux ürünü hakkında şunları söyledi: “Linux için tasarlanmış Kaspersky Endpoint Security 8 şirketin ürün hattının fırsatlarını genişletiyor ve müşterilerimizin hangi işletim sistemini kullandıklarından bağımsız olarak BT altyapısını korumak için entegre bir güvenlik sistemi yerleştiriyor. Ürünün yeni versiyonu Linux-bazlı iş istasyonlarının güvenilir bir şekilde korunmasını sağlıyor ve merkezi güvenlik kurallarının yapılandırılması, uygulanması ve kontrol edilmesi için kullanılan araçları destekliyor.”

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu