Ana sayfa BT Gündem Katılım bankacılığında da e-imza devri

Katılım bankacılığında da e-imza devri

117
0

Güvenlik ve e-imza konusundaki başarılı çalışmalarıyla dikkat çeken Eczacıbaşı Bilişim, kendi geliştirdiği EBImza çözümüyle farklı sektörlerdeki şirketlerin bu alandaki ihtiyaçlarını karşılıyor. Bank Asya, Eczacıbaşı Bilişim’in EBImza ürünüyle birlikte, Internet üzerindeki bankacılık uygulamalarının güvenlik katmanlarına Mobil Elektronik İmza’yı da kattı. Bank Asya böylece müşterilerinin ıslak imzaya eşdeğer şekilde elektronik imza atmasına olanak sağlamaya başladı.

Eczacıbaşı Bilişim Genel Müdürü Tarık Aşkın, Bank Asya için uygulamaya konan çalışmada EBİmza’nın tercih edilmesinden mutluluk duyduklarını ifade ederek, Mobil e-İmza çalışmaları konusunda şu bilgileri verdi:

“Mobil Elektronik İmza, elektronik imza teknolojisinin daha kolay kullanılabilmesine olanak sağlayan; gelişmiş güvenlik kurgusu ile dünyadaki ilk uygulamalardan biri olarak Türkiye’de kullanıma sunuluyor. Çalışma Elektronik İmza’nın akıllı kart veya akıllı token gibi ortamlar yerine cep telefonlarındaki SIM kartlar üzerinde taşınması esasına dayanıyor. Mobil E-İmza kimlik bilgisinin SIM kartlarda taşınabilmesiyle kullanım kolaylığı sağlarken; zaman ve yerden bağımsız olarak güvenli şekilde imza atabilmeyi de mümkün hale getiriyor. Bank Asya’nın bu çalışmada şirketimizi ve kendi geliştirdiğimiz EBİmza’yı tercih etmelerinden mutluluk duyuyoruz.”

Bank Asya Yazılım Geliştirme Müdürü Bülent Güngör; internet bankacılığının giderek yaygınlaştığı günümüzde müşterilerine sundukları Mobil Elektronik İmza uygulamaları konusunda şunları söyledi:

“ Bank Asya, güvenlik konusuna çok önem vermektedir. İnternet şubemize güvenli erişim ve güvenli işlem için geliştirdiğimiz bir çok uygulamanın yanına alternatif olarak Mobil Elektronik İmza’yı da koyduk. Müşterilerimiz internet şubemizdeki işlemlerini Mobil Elektronik İmza kullanarak daha da güvenli bir şekilde yapabileceklerdir. Öncelikli olarak internet şubesinde kullanılacak olan Mobil Elektronik İmza’yı başka birçok bankacılık işlemi için kullanmayı planlıyoruz.”

Bank Asya E-İmza Proje Yöneticisi Yasemin Aydın ise sistemin işleyişiyle ilgili olarak şu bilgileri verdi:

“ Mobil Elektronik İmza uygulamasını elektronik imzanın geniş kitlelere ulaşması yolunda önemli bir kilometre taşı olarak görüyoruz. Konu ile ilgili ilk çalışmalarımızı internet şubemizde yaptık. Bundan sonra daha geniş bir ürün ve hizmet yelpazesi için müşterilerimize Mobil Elektronik İmza seçeneğini sunmayı hedefliyoruz.”