Ana sayfa BT Gündem KDV indirimi bilgisayar satışlarını yüzde 25 artırdı

KDV indirimi bilgisayar satışlarını yüzde 25 artırdı

90
0

Intel Türkiye ve GfK Türkiye, Mart ayında hükümetin ekonomik krizin etkilerini hafifletmek amacıyla uygulamaya koyduğu KDV indiriminin bilgisayar sektörüne getirdiği canlılığı ve tüketiciye yeni nesil bilgisayarlara çok daha uygun koşullarla sahip olma şansı tanıdığını ortaya koyan ortak bir rapor yayınladı. Raporda yer alan GfK Türkiye’nin Ocak 2008 – Nisan 2009 arası dönemde elde edilen verilerle gerçekleştirdiği Türkiye bilgisayar sektörüne yönelik araştırmalar, 2009 yılında ekonomik krizle birlikte bilgisayar satışlarında yaşanan düşüşün KDV indiriminin uygulamaya konmasıyla birlikte Nisan ayında yerini yükselişe bıraktığını gösteriyor. 1 Nisan’dan itibaren bilgisayarlarda KDV oranının düşürülmesiyle birlikte, bilgisayar sektörü yeniden yükseliş trendine girdi. Buna göre bilgisayar satışları Mart ayına göre yüzde 25 artış kaydetti ve 138 bin adet olarak gerçekleşti. Tüketici 10 Milyon TL tasarruf etti – Intel ve GfK Türkiye’nin raporu, KDV indiriminin Nisan ayında tüketiciye sağladığı fiyat avantajını da çarpıcı biçimde ortaya koyuyor. Araştırmaya göre, tüketici KDV indirimi sayesinde sadece dizüstü bilgisayar satışlarında bile 10 milyon TL’lik bir tasarruf elde etti. Aynı modeller göz önünde bulundurularak yapılan değerlendirme, aynı satış adedi için KDV indirimi uygulamaya konmadan önce yaklaşık 93 milyon TL harcayacak olan tüketicinin Nisan ayındaki harcama tutarının, fiyatların düşmesiyle birlikte yaklaşık 83 milyon TL seviyesinde gerçekleştiğini ortaya koydu. Yani KDV indirimi sayesinde aradaki 10 milyon TL tüketicinin cebinde kaldı. Tüketici sadece maliyet tasarrufu yapmakla kalmadı, hız, performans ve enerji konusunda da önemli avantajlar elde etti. Rapordaki sonuçları değerlendiren Intel Türkiye Genel Müdürü Çiğdem Ertem, “ Uygulama sonrası bilgisayar almaya karar veren kullanıcılar, sadece fiyat avantajı değil, hız, performans, daha kolay taşınabilirlik, daha uzun pil ömrü, enerji ve zaman tasarrufu gibi önemli avantajlara da sahip oluyor” diye konuşurken GfK Türkiye Yönetici Ortağı Ali Levent Orhun da “Türkiye’nin genç nüfusu ve doymamış pazarı, bilgisayar sektörü açısından gelecek dönemler için umut verici faktörler. Bu çerçevede KDV indirimlerinin 30 Eylül 2009’a kadar sürmesinin pazara etkileri de olumlu olacaktır” dedi.
Vatandaş Mobiliteye yöneldi – Raporda yayınlanan verilere göre, kişisel bilgisayar pazarında dizüstü bilgisayar satışları 2008’in ortalarından itibaren masaüstü bilgisayar satışlarını geçti. Kriz sonrası ve özellikle 2009 yılının ilk 3 ayında, dizüstü bilgisayarlar hala hakimiyetlerini korusalar da masaüstü bilgisayar oranında artış yaşandı. KDV indiriminin başladığı Nisan ayında fiyatlarının düşmesiyle, birçok özellik sunan dizüstü bilgisayarlar tüketiciler için avantajlı hale geldi ve dizüstü bilgisayar oranında tekrar artış yaşandı. Nisan 2009’da kişisel bilgisayar satışlarının yüzde 43,4’ü masaüstü, yüzde 56,6’sı ise dizüstü bilgisayar olarak gerçekleşti.

Netbook yükseliyor – Türkiye’de 2009’un ilk çeyreğine netbook satışlarında önemli bir artış yaşandı. Basit özellikli, kolay taşınabilir ve daha çok internet kullanımına yönelik olarak tasarlanmış bilgisayarlar olarak tanımlanabilen netbook’lar, Türkiye’de 2008 Ağustos ayında satılmaya başlandı. Avrupa ülkelerinde basit kullanım ve hafifliği nedeniyle ikinci bir ürün tercih edilen netbook’lar, Türkiye’de düşük fiyatlarıyla özellikle kriz sonrasında ucuz ürün olarak da tercih edildi. Ancak KDV indirimiyle birlikte tüketici yeniden daha fazla özelliğe sahip dizüstü bilgisayarlara yöneldi. Dizüstü bilgisayar pazarındaki yüksek artış nedeniyle Nisan ayında netbook oranı yüzde 9 oldu.