Kerem Anısına: Son Virüs Uyarısı

Pazer günü elim bir trafik kazasında vefat eden Kerem Dörter, düzenli olarak gönderdiği virüs uyarı mesajlarından sonuncusunu 18 Mart Cuma günü yollamıştı. Onun anısına:Sophos son açıklanan soygun denemesinin ardından ev kullanıcılarını klavyede basılan tuşları kaydeden truva atlarına (key logger) karşı uyarıyor. Sophos virüs uzmanları bu tip truva atlarıyla eskiye oranla 3 misli fazla karşılaştıklarını belirtiyorlar…

İngiliz Polisinin yaptığı açıklamada bir Japon Bankasının Londra ofisinden 220 milyon Sterlin çalınmaya çalışıldığı doğrulandı. Basında yer alan haberlere göre siber saldırıyı gerçekleştiren çete bankadaki masa üstü bilgisayarlara yerleştirdiği bir truva atı ile çalışanların girdiği bilgileri ele geçirerek parayı dünya çapında 10 farklı hesaba transfer etmeyi planlanmıştı. İsrail Polisi tarafından yapılan açıklamada ilgili parayı almak üzere hazırlanmış bir banka hesabı bulunduğu teyit edilirken yetkililer soygunun başarılı olamadığı ve bankanın herhangi bir finansal kayba uğramadığını bildirdiler.

Saldırının ucuz atlatılmasına rağmen Sophos yetkilileri bu tip saldırıların bankalar ve büyük çaplı kuruluşlar yanı sıra KOBİ ve ev kullanıcıları için de büyük tehdit oluşturduklarını, bu kesimin sistemlere sinsice yerleşen ve her yapılan işlemi hatta her basılan tuşu kaydedip siber suç örgütlerine aktarabilen truva atları ve solucanlara karşı tedbirli davranmaları gerektiğini bildiriyorlar.

Sophos Kıdemli Teknoloji Danışmanı Graham Cluley konu ile ilgili olarak “Geçen yıla oranla klavye kullanımını kayıt eden truva atı ve solucanlar 3 kat arttı. Sophos virüs laboratuvarları geçen yıl ortalama günde 5 adet tuş kaydedici zararlı kodla karşılaşırken, bu ay bu rakkam 15’e yükselmiştir. Bu tip sinsi saldırılar gerçek hayatta tıpkı siz parolanızı yazarken omuzunuzun üzerinden bakıp bilgileri ele geçiren kötü niyetli davranışlara benziyor. Siber suç örgütleri zaten internet üzerinde bu tip saldırılara karşı savunmasız bilgisayarları bulmaya çalışıyorlar. Siber hırsızların, bilgisiz ve korunmasız kullanıcıların banka erişim bilgilerini çalmak için, her geçen gün yeni kodlar ürettiğini görüyoruz. İnternette çalışan kişiler güncel saldırılara karşı etkin koruma sağlayacak anti-virüs ve kişisel ateş duvarı yazılımları kullanmamaları durumunda kesinlikle büyük risk altındalar” açıklamasını yapmıştır.

Bu ve benzeri tehditlerden korunabilmek için kurumlara ilk etapta e-posta ile bulaşan viral tehdit ve spam mesajlardan korunmak üzere etkin ağ geçidi ve haberleşme sunucusu güvenlik çözümleri kullanmalarını ve bilgisayarlarında yerel güvenlik sağlayan anti-virüs çözümlerini sürekli güncel tutmalarını, küçük ve orta dereceli işletme ve son kullanıcıların ise kesinlikle güncel anti-virüs yazılımları ile korunmaları, işletim sistemleri için çıkan güvenlik yamalarını titizlikle takip edip uygulamalarını ayrıca kişisel güvenlik duvarı (firewall) çözümleri kullanmalarını öneriyoruz.

E-posta ile yayılan tehditlere ve SPAM mesajlara karşı kesin çözüm sağlayan Kurumsal Güvenlik Çözümlerimiz hakkında daha detaylı bilgi almak üzere bizlere (212)275-0000 numaralı telefondan veya [email protected] adresinden erişebilirsiniz

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Biz, bağımsız yayın kuruluşu olarak, size sunduğumuz hizmetin maliyetini, reklam gelirleri ile karşılıyıoruz. Reklam gelirlerimizii artırmamıza yardımcı olun.