Ana sayfa BT Gündem Kıbrıs Bilişm Adası’na vizyonel bakış

Kıbrıs Bilişm Adası’na vizyonel bakış

107
0

Bilgi ve İletişim Teknolojileri Yayın Grubu (ICT), KKTC’de geçen yılın ekim ayında düzenlenen “Bilişim Adası- KKTC Çalıştayı”nda ele alınan projelerin TC ve KKTC’de duyurulması, geliştirilmesi ve bu projelerin hayata geçirilmesi amacıyla haftasonu “Bilişim Adası KKTC’ye Vizyonel Bakış” konulu toplantı düzenledi. Salamis Bay Conti Resort Otel’de yer alan etkinliğe, Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Hasan Taçoy da katılarak bir konuşma yaptı ve KKTC’yi bilişim adasına dönüştürmek için gerekli zemini hızla hazırladıklarını söyledi. KKTC Telsim ana sponsorluğunda düzenlenen etkinlikte, Ar-Ge şirketlerinin bilişim düzleminde varlıklarını sürdürebilmeleri için gereksindikleri koşullar masaya yatırılarak, sektörün üzerine düşen görevler ele alındı.
“Ar-Ge İçin Yaşam Alanları ve Yatırım İmkanları” konulu panelde ise, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu 2’nci Başkanı Galip Zerya, TTG INT’den Mehmet Beyaz, Vodafone IT’den Ergun Seray ile Turkcell Teknoloji’den Semih İncedayı ile Yazılım Sanayicileri Derneği Başkanı Şerif Beykoz konuşma yaptılar.
Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Hasan Taçoy etkinliğin açılışında yaptığı konuşmada, bakanlığı dönemindeki 11 ay içerisinde bilişim ve teknoloji altyapısında yapılan yatırımlar ve yasal altyapı çalışmaları hakkında bilgi verdi.
Taçoy, KKTC’nin bilişim adası olma yönündeki görüşleri bir araya getirerek, geçen yılın Kasım ayında “Bilişim Adası Çalıştayı”nı gerçekleştirerek 10 yıllık devlet politikalarını ve hedefleri ortaya koyduklarını ifade etti.
Taçoy, KKTC’nin bilişim adası olmaya çok müsait bir yapısı bulunduğunu belirterek, genç, nitelikli ve teknolojiye yatkın bir nüfus bulunduğunu, kurulacak olan laboratuarlar için de uygun coğrafyaya sahip olduğunu vurguladı.
KKTC’deki üniversitelerin ve öğrenci sayısının da bir avantaj olduğunu belirten Bakan Taçoy, tüm yatırımcıları bilişim alanında yatırım yapmak ve Ar-Ge çalışmaları yapmaları için KKTC’ye davet ettiklerini, aynı zamanda bilişimle ilgili yasal çalışmaları ve altyapıyı güçlendirme çalışmalarını da yürüttüklerini ifade etti.
KKTC’yi bilişim adasına dönüştürmek için gerekli altyapı zeminini hızla hazırladıklarını belirten Taçoy, bunu, sektörün de katkılarıyla elbirliğiyle gerçekleştireceklerini söyledi.
Taçoy, KKTC’nin geleceğinin bilişimle olacağını da yineledi.
ICT Genel Yayın Yönetmeni Murat Pehlivan da, KKTC’nin bilişim adası olma vizyonunun ülkenin ekonomik kalkınması açısından “son derece” önemli olduğunu söyledi.
Pehlivan, KKTC’de Ar-Ge’lerin varlığının, vizyonun gerçekleştirilmesine “önemli” katkı sağlayacağını vurgulayarak, “Bilişim Adası” projesine katkı koymak için KKTC’de bulunduklarını ifade etti.
KKTC Telsim Genel Müdürü Ahmet Ulubay da, “Bilişim Adası” projesine başından beri inandıklarını ve bu konuda ilgili mercilere telkinlerde bulunduklarını belirtti.
Ulubay, KKTC’deki ekonomik sıkıntıların aşılması için en doğru sektörün bilişim olduğu görüşünü kaydetti.
Ulubay, “KKTC’deki GSM operatörleri olarak birtakım sıkıntılara göğüs gerdiklerini, çözüm ortaklarına ihtiyaçları bulunduğunu” söyledi.