Kimlik Paylaşım sistemi devrede

Merkezi Nüfus İdaresi Sistemi (Mernis) kapsamında oluşturulan Kimlik Paylaşımı Sistemi (KPS) Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde gerçekleştirilen bir törenle tanıtıldı. Törene Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da katıldı. KPS ile, İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri bünyesinde bulunan nüfus bilgileri elektronik iletişim ortamına taşınarak hızlı ve ayrıntılı ulaşım olanağı veriyor.

30 yıllık bir süreçten sonra 2003 yılında hizmete giren MERNİS projesinin uzantısı olan KPS projesine 2003 yılında başlandı. Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü kayıtlarında proje detayları, işleyişi ve yapılabilecekler şöyle anlatılıyor:

Kimlik Paylaşım Sistemi Projesi

İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü 28 Ekim 2000 tarihinden önce nüfus kütüklerindeki sağ ve ölü tüm kayıtlar MERNİS VERİ TABANINA aktarılmış ve tüm kayıtlara Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Numarası verilmiştir. Halen yaklaşık 130 milyon vatandaşımıza ait kimlik bilgileri MERNİS Merkezi Nüfus Veritabanında yer almaktadır.

Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü MERNİS VERİ TABANINDA yer alan kişi bilgilerinin Kamu Kurum ve Kuruluşları ve Kamu Hizmeti sunan Kurumlarla elektronik ortamda güncel ve hatasız bir şekilde on-line paylaşılmasını için gerekli çalışmalara 2003 yılı içinde başlamıştır. İlk aşamada kamu kurum ve kuruluşlarının bu sistemle ilgili görüş ve talepleri alınarak değerlendirme çalışmaları yapılmıştır. Bildirilen görüşler doğrultusunda ihale çalışmaları sonuçlandırılarak 09.06.2004 tarihinde KPS ihalesi gerçekleşmiştir. Proje Aralık ayı sonu itibariyle hizmete hazır hale getirilmiş ve 2 Aralık tarihinde tüm Kurumlara bir toplantı ile tanıtılmıştır. Proje ocak ayında kurumlarla yapılacak protokollerden sonra hizmete sunulacaktır.

MERNİS VERİ TABANINI tarafından anlık güncellenen KPS VERİ TABANINI kamusal alanda çoklu numara uygulamalarına son vererek yeni bir çığır açan ve dünyadaki pek çok projeye örnek olarak ülkemizin e-devlet otobanı olma özelliği taşıyan MERNİS Projesinin vatandaş odaklı hizmet anlayışına adapte edilmesi sağlanmıştır. Proje hayata geçirildiği andan itibaren tüm kamu kurumlarında tutulan fakat sağlıklı olmayan kişi bilgileri tekleşecek ve bilginin güvenilirliği sağlanacaktır. Elektronik ortamda yapılan tüm işlemlerde kimlik doğrulaması KPS üzerinden yapılabilecektir. Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğünden yazışmalar ile alınan bilgiler elektronik ortamda alınabilecektir. Tüm bu hizmetler Kamu hizmetinin hızını arttıracak, yazışmalarda, postada yada yollarda oluşan kaynak ve zaman israfının önüne geçecektir. Şimdiye dek daha çok devletin işini kolaylaştıran e-devlet projeleri vatandaşlarımızın işlerini kolaylaştıracak bir misyonu da yüklenmiş olacaktır. Proje ayrıca e-devlet alanının giriş anahtarı da olacaktır. KPS VERİ TABANI üzerinden;

Sorgulama hizmetleri;

Kimlik Paylaşım Sistemi’nden iki farklı yöntem ile sorgulama yapılabilmektedir.

Web Sayfaları

Kurum ve kuruluş kullanıcıları KPS Web sayfalarına girerek sorgulama yapabilecek ve yazıcıdan ilgili dökümleri alabileceklerdir.Yapılabilecek temel sorgulamalar şunlar olacaktır;

· T.C. Kimlik Numarasına karşılık kişi bilgileri sorgulama
· T.C. Kimlik Numarası ile ilgili kişinin açık kaydındaki kişi bilgileri sorgulanmaktadır.
· Kişi bilgilerine karşılık T.C. Kimlik Numarası sorgulama
· Kişinin adı, soyadı, baba adı, anne adı, doğum tarihi, doğum yeri ve cinsiyeti gibi bazı bilgilerine karşılık T.C. Kimlik Numarası sorgulanmaktadır.
· Nüfusa kayıtlı olduğu yer bilgilerine karşılık kimlik bilgileri sorgulama
· Kimlik Paylaşım Sisteminden kişinin nüfusa kayıtlı olduğu ilçe, cilt, aile sıra no, birey sıra no bilgilerine karşılık kişi bilgileri ve T.C. Kimlik Numarası sorgulanmaktadır.
· Nüfus Kayıt Örneği Sorgulama
· T.C. Kimlik Numarasına veya nüfusa kayıtlı olduğu yer bilgilerine karşılık Nüfus Kayıt Örneği olaylı veya olaysız olarak sorgulanabilmektedir.

Nüfus Kayıt Örneği,

· Kişi Kayıt Örneği,
· Kişinin ailesini de içeren Aile Kayıt Örneği,
· Kişinin ailesi, anne, baba ve kardeşlerini de içeren Nüfus Aile Kayıt Örneği

olarak farklı şekillerde alınabilmektedir.

Web Servisleri (XML Altyapısı)

Kurum ve kuruluşlar kendi uygulamalarına yapacakları ekler veya kendi geliştirecekleri uygulamalar ile KPS Web Servislerine erişerek sorgulama yapabilecektir.

Web Servislerinin kullanımı web sayfalarının kullanımına oldukça benzemektedir. Aradaki fark bilgilere WEB tarayıcısı yerine herhangi bir uygulama içerisinden erişilebilmesidir.
Kurumlar kendi uygulamaları veya yeni geliştirecekleri yazılımlar içerisinden KPS Web Servislerine erişip sorgulama yapabileceklerdir. Sorgulama sonucunda KPS’ nden elde ettikleri verileri kendi uygulamalarında görüntüleyebilecek veya bu bilgiler ile kendi veri tabanlarını otomatik olarak güncelleyebileceklerdir. Web Servisleri ve Web Servislerinin veri iletim formatı olan XML, Uygulama Geliştirme yazılımlarının büyük bir kısmı tarafından desteklenmektedir.

Bağlantı Koşulları;

Kimlik Paylaşım Sistemi güvenliği, kurum ve kuruluşlar ile Sanal Özel Ağ (Virtual Private Network – VPN) kurularak sağlanacaktır.
Sanal Özel Ağ bağlantısına ek olarak, her kullanıcıya sisteme giriş yapabilmesi için bir “kullanıcı adı” ve “güvenlik kodu” verilecektir.
Sanal Özel Ağ sayesinde, kullanıcı ile sistem arasındaki iletişim şifrelenmiş bir kanal üzerinden aktarılacaktır.
Bu şifrelenmiş kanal,

Kullanıcıya ait kullanıcı adı ve güvenlik kodunun,
Kullanıcının yaptığı sorguların,
Kullanıcıya verilen yanıtların
üçüncü şahıslardan gizliliğini sağlayacaktır. KPS kapsamında yapılan her türlü işlemin geri izleme bilgisi de tutulacaktır.
KPS Projesinin çalışma prensipleri;
• Güvenlik
• Hızlı erişim
• Dünya standartlarına uygun esnek bir yapı
• İleriye yönelik tasarım
• Kolay yönetilebilirlik

olarak hedeflenmiştir.

Proje devlet ile vatandaşın işlemlerini aynı derecede kolaylaştıracak ülkemizde uygulanacak ilk proje olacaktır. Proje aynı zamanda ülkemizdeki e-devlet mantalitesini değiştirecek ve ona şekil verecek bir misyon da ifa edecektir. Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü halen yürüttüğü projelerle vatandaş ile devlet arasındaki şefkatli bağları kurmayı hedeflemiş ve devletin tüm kurumlarıyla olduğu fakat görünmediği bir düzlemde yerini alma çabalarını sürdürmektedir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Biz, bağımsız yayın kuruluşu olarak, size sunduğumuz hizmetin maliyetini, reklam gelirleri ile karşılıyıoruz. Reklam gelirlerimizii artırmamıza yardımcı olun.