Ana sayfa BT Gündem Kırmızı ışıkta geçene hız yapana ekspres ceza

Kırmızı ışıkta geçene hız yapana ekspres ceza

105
0

Yakın zamana kadar trafik suçlarının tespit edilmesinde kullanılan ve tamamen elle yapılan, “filmlerin radar sisteminden çıkartılması”, “banyo edilmesi” ve “karta basılması” sistemi, Siemens Business Services tarafından uygulanan dijital sistem ile tarihe karışıyor. Bu yeni sistem ilk olarak Avusturya’nın Mödling şehrinde uygulanmaya başladı. Siemens’in yeni çözümü trafik suçlarının tespitine yönelik gerekli işlemleri minimuma indiriyor. Yeni sistemde aşırı hız yapanların, trafikte ters yönde gidenlerin ve kırmızı ışıkta geçenlerin resimleri artık dijital olarak çekiliyor ve daha ileri işlem görmesi için kablosuz olarak veri merkezine iletiliyor. Mödling kentinde eski sistemin yer aldığı on bir bölgeye ve bir radar bölgesine SBS tarafından yeni sistemler yerleştirildi.
Sistem radar tarafından yakalanın her aracın iki fotoğrafını çekiyor. Depolanan görüntüler düzenli olarak Evrensel Mobil Telekomünikasyon Sistemi (UMTS) aracılığı SBS veri verkezine iletiliyor. Bu merkezde özel olarak geliştirilen yazılım aracın plakası okunarak, bilgiler ve görüntüler trafik cezalarını hazırlayan bölgesel polis merkezine gönderiliyor.
Çözüm, kente birçok avantajlar sağlıyor: Veriler merkezde bulunduğu için ceza bildirimleri, suçu işleyene hemen postalanabiliyor. Kent halkı da durumlarını kontrol etmek ya da rapor almak için veriye internet üzerinden erişebiliyorlar. Bu proje, kamu-özel ortaklığı çerçevesinde birkaç ortakla birlikte gerçekleştirilen Mödling güvenlik konseptinin bir parçası.
Mödling kentinde programın uygulanması için, girişimin ortakları Porr Solutions, Securitas ve Siemens Business Services, KSS adında (Kommunale Sicherheits- und Services Mödling GmbH) özel bir şirket kurdu. Siemens proje kapsamında sadece genel proje yöneticisi olarak değil, aynı zamanda veriyi değerlendirme, arşivleme ve sistemin işleyişi ile uzaktan bakımından da sorumlu.