Kırmızı ışıkta geçene otomatik ceza

İSBAK A.Ş. akıllı ulaşım sistemleri konusundaki çalışmalarına yeni bir boyut kazandırarak kırmızı ışık ihlallerini otomatik olarak tespit eden bir sistem geliştirdi. Hizmetin devreye alınmasıyla kavşaklara yerleştirilecek kameralar kırmızı ışıkta geçen aracın plakasını tespit edecek, buna entegre olacak diğer bir sistem de ihlali gerçekleştiren araca anında kırmızı ışıkta geçme cezası kesecek. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı Trafik Müdürlüğü ile beraber yürütülen proje ile artık modern ülkelerde uygulanmakta olan otomatik ceza kesme mekanizması devreye sokulabilecektir. Bu sayede kırmızı ışık ihlali yaparak, diğer sürücülerin ve yayaların güvenliğini tehdit eden sürücüleri caydırmak ve trafik kurallarına uymalarını sağlamak mümkün olacak. Pilot olarak İstanbul’da bazı kavşaklarda uygulamaya sokulan bu projenin yasal düzenlemeler tamamlandıktan sonra tüm yurt genelinde yaygınlaşması bekleniyor.

Proje temel olarak kavşaklardaki trafik ışıklarını yöneten cihazlara takılacak algılayıcı kamera sistemi, iletişim altyapısı ve kameralardan gelen ihlal bilgilerini değerlendirerek otomatik olarak ceza makbuzu kesmeye olanak sağlayan merkezi sistemden oluşmaktadır. İSBAK A.Ş. şu anda İstanbul’da bulunan 900’den fazla kavşak kontrol sisteminin üreticisi ve yürütücüsü durumundadır. Yerli teknoloji ile üretilen bu kavşak kontrol cihazları ile entegre olarak çalışan algılama sistemi, kırmızı ışık ihlali yapan aracı tespit ederek otomatik olarak sayısal fotoğraflamaktadır. Elde edilen bu ihlal fotoğrafları hızlı bir iletişim altyapısı ile İBB Ulaşım Kontrol Merkezine gönderilmektedir. Bu merkezin ilk görevi değişik kavşaklardan gelen ihlal fotoğraflarından otomatik olarak aracın plaka bilgilerinin çıkartılmasıdır. Görüntü işleme teknikleri kullanan otomatik bir plaka okuma sistemi ile yüksek doğrulukta elde edilen plaka bilgileri gelen ihlal fotoğrafları ile beraber bir veritabanına kaydedilir. Elde edilen plaka bilgisi ile otomatik olarak aracın sahibi hakkında detaylı bilgiye sahip olmak mümkündür. Bu sayede otomatik olarak adrese ceza tebligatı yapmak mümkün olmaktadır.

Şu anda geliştirilmekte olan ayrı bir sistemle, aynı merkez kırmızı ışık ihlalleri yanında hız ihlallerini de işleyebilir bir yapıya kavuşacaktır. Sistem bu yapısıyla otomatik olarak ceza kesmeye yönelik bütün teknolojik altyapıyı içermektedir. Kurumlarımızın trafik kurallarına uyulmasını sağlamak yolundaki bu teknolojik çabalarına, vatandaşlar olarak hepimizin destek olması yerinde bir davranış olacaktır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Biz, bağımsız yayın kuruluşu olarak, size sunduğumuz hizmetin maliyetini, reklam gelirleri ile karşılıyıoruz. Reklam gelirlerimizii artırmamıza yardımcı olun.