Kırsala 4.5G hizmetlerinin götürülmesi için imzalar atıldı.


Türk Telekom ve Vodafone’un ortak olarak yapacağı 1472 yerleşim yerine 4.5G hizmetlerinin, götürülmesine yönelik sözleşme, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’nda gerçekleştirilen törenle imzalandı.

İmza törenindeki konuşmasına sözleşmenin önemine değinerek başlayan Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan sözleşmeyle birlikte mobil haberleşme altyapısı olmayan ve Bakanlığa gelen talepler sonucu belirlenmiş olan 1472 yerleşim yerine 4.5G mobil genişbant internet hizmeti götürüleceğini belirtti. Kırsal kesime altyapıyı götürme çalışmalarının ilk fazını Sayın Cumhurbaşkanı talimatları ve Sayın Başbakanın yönlendirmeleriyle 2013 yılında başlattıklarını söyleyen Arslan, bundan önce 1799 noktada vatandaşın ayağına hizmet götürdüklerini ve amaçlarının vatandaşların talepleri doğrultusunda hizmet götürmek olduğunu ifade etti.Toplumun her kesimine coğrafi ayrım yapmadan,  ulaştırma ve haberleşme hizmetlerini eşit şartlarda sunmak için çalıştıklarını belirten Arslan, 4,5G altyapısının kurulumunda ilk projede yüzde 10, ikincisinde yüzde 30 yerli ve milli baz istasyonu ULAK’ın kullanımını zorunlu kıldıklarını hatırlatarak Hedeflerinin çok yakın bir gelecekte tüm bu altyapılarda yerli ve milli ürünlerin kullanımını sağlamak olduğunu kaydetti.Bakanlık olarak bu altyapıları Evrensel Hizmet Bütçesinden kurduklarının altını çizen Arslan, Bu altyapıdan her üç operatörün aboneleri de faydalanacağını belirterek Kırsaldaki vatandaşların istediği operatörden hizmet alabilme imkânına sahip olacağını dile getirdi.
Genişbant internet erişimini tüm ülke çapında fırsat eşitliği de oluşturacak şekilde geliştirdiklerini aktaran Bakan Arslan, Son 15 yılda yapılan çalışmalar neticesinde Telekomünikasyon Sektörünün rekabete açılarak 94 Milyar TL’nin üzerinde bir Pazar büyüklüğüne ulaştığı bilgisini verdi.Daha sonra 4,5G Kırsal Mobil Kapsamı Projesi 2. Faz Sözleşmesi, Bakanlıkta düzenlenen törenle, Bakan Arslan,  Haberleşme Genel Müdürü Ensar Kılıç, Türk Telekom CEO’su Paul Doany ve Vodafone Türkiye CEO’su Colman Deegan tarafından imzalandı.Sözleşme kapsamında, mobil haberleşme altyapısı olmayan ve Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığına gelen talepler sonucu belirlenmiş olan 1472 yerleşim yerine 4.5G mobil genişbant internet hizmeti götürülecek.
Sözleşmenin imzalanmasına müteakip 1. yılın sonunda 1472 yerleşim yerinin %30’unda, 2.yılın sonunda %70’inde, 3. yılın sonunda tamamında kurulumlar gerçekleşmiş ve sahalar işletmeye alınmış olacak.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu