Kızıldeniz’deki çatışmalar dijital trafiği Türkiye’ye yöneltti

EXA Infrastructure, Kuzey Amerika ve Asya'yı Ortadoğu üzerinden birbirine bağlayan, denizaltı kabloları tarafından kullanılan geleneksel Kızıldeniz koridoruna alternatif fiber altyapı hattı oluşturmak için SOCAR Fiber'in 1.850 km uzunluğundaki TANAP hattını kiraladı

EXA Infrastructure, Kuzey Amerika ve Asya’yı Ortadoğu üzerinden birbirine bağlayan, denizaltı kabloları tarafından kullanılan geleneksel Kızıldeniz koridoruna alternatif fiber altyapı hattı oluşturmak için SOCAR Fiber’in 1.850 km uzunluğundaki TANAP hattını kiraladı.

Merkezi Londra’da bulunan Exa Infrastructure, altı transatlantik denizaltı kablo dahil olmak üzere Avrupa ile Kuzey Amerika arasındaki internet trafiğini Ortadoğu üzerinden Asya’ya 34 ülkeden geçen 151 bin kilometre fiber altyapı ile sağlıyor.

Yemen’deki çatışmalar sebep oldu

Muğla’nın Bodrum ilçesinde imzalanan anlaşma ile Exa, Socar’ın alt kuruluşu olan Socar Fiber’in Yunanistan İpsala sınırından Gürcistan’a kadar uzanan, 20 şehir ve 67 ilçeden geçen Trans Anadolu Doğalgaz Hattı (TANAP) paralelindeki fiber altyapıdan iki hat kiralayacak.
Yemen’deki Husilerin saldıraları sonucunda Kızıldeniz’den geçen denizaltı kablolarda sürekli kopmalar meydana geldiğini belirten EXA Infrastructure’ın ağ yatırımları kıdemli başkan yardımcısı Steve Roberts, “Bölgede karasal güzergahlar, sektör genelinde yıllardır önemli bir gelişme alanıydı, ancak artık bunlar öncelik haline geldi. Kızıldeniz bölgesindeki güvenlik açığı, sektörün çeşitliliğe daha fazla yatırım yapması gerektiğini gösterdi. Biz, güzergah çeşitliliğine yatırım yapmaya ve müşterilerimizin Avrupa ve Kuzey Amerika’ya mümkün olduğunca güvenli yollarla erişim sağlamasını garanti etmeye kararlıyız. SOCAR ile bu ortaklık, Türkiye’ye ve geri kalan Avrupa’ya Kızıldeniz’e kıyasla son derece güvenilir ve yüksek ölçeklenebilir bir alternatif sunuyor” dedi.

TANAP, Irak’a bağlanacak

SOCAR Fiber’in tün Anadolu’yu baştan başa geçen altyapısı, TANAP doğal gaz boru hattının yanına gömülmüş olup, son derece yüksek güvenilirlik seviyesi sunuyor. Bu hat, EXA’nın TAP gaz boru hattını kullanarak İtalya’ya uzanan Trans Adriatic Express şebekesiyle sorunsuz bir şekilde entegre olacak.

Türkiye’yi boydan boya geçerek Yunanistan ile Gürcistan arasında uzanan hat ileride Irak sınırına kadar uzatılarak Körfez bölgesine de bağlantı sağlayacak. EXA Infrastructure ve SOCAR Fiber arasındaki bu işbirliği, Türkiye’nin dijital ekosistemdeki rolünü ve Avrupa, Ortadoğu ve Asya arasındaki dijital dünya için de önemini ortaya koyuyor.

Verimerkezlerine de kiralanacak

Anlaşma kapsamında, EXA Infrastructure, Socar Fiber’den fiber optik kablo ucu kiralamanın yanı sıra, Socar Fiber’in diğer kablo uçlarını küresel veri merkezi operatörlerine pazarlamasını da gerçekleştirecek.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu