Klonlanmış telefonlardan adı konmamış vergi alındı

Ankara Ticaret Odası (ATO) Başkanı Sinan Aygün, 5 YTL ödeyerek telefonlarının kayıt altına alınması işleminin yaşanan karmaşa ve kaos nedeniyle adı konmamış bir vergiye dönüştüğünü söyledi. Cihazları kayıt altında bulunan telefon sahiplerinin bile, kuyruğa girmemek için 5 YTL ödemeyi tercih ettiğine dikkat çeken Aygün, “35 milyon cep telefonu abonesi tedirgin edildi, binlercesi kuyrukta çile çekti” dedi.

Tanınan sürenin birmiş olmasına rağmen, belirsizliğin hala ortadan kalkmadığını dile getiren Aygün, yeni bir yasa çıkarılarak tanınan sürenin bir süre daha uzatılmasını istedi. Bu kadar çok kaçak telefonun Türkiye’ye girmesinde hükümetlerin sorumlu olduğunu dile getiren Aygün, “Bu telefonlar Türkiye’ye girerken Maliye Bakanlığı, Gümrük Müsteşarlığı, Emniyet, Adalet Bakanlığı neredeydi?” diye konuştu.

Vatandaş Klonladı

18 milyon telefonun 6 milyonunun klonlu olduğunu, yeni alınan telefonların bile klonlu çıktığı konusunda şikayet aldıklarını anlatan Aygün, “Telefonlar değil, vatandaş klonlanmış” şeklinde konuştu. Aygün şunları söyledi:

Telefonların kayıt altına alınması elbette olması gereken bir operasyon. Ancak, uygulama göstermiştir ki, faturalı telefon almış vatandaşlar bile zan altında kaldı. Alan da satan da ne yapacağını bilemiyor. Temiz sayfa açacağız diye tüketicinin hayatı karartılmamalıdır”

Vatandaşın şikayetleri

Telefonların kayıt altına alınması sırasında tüketicilerden alınan şikayetler konusunda da bilgi veren ATO Başkanı Aygün, şikayetleri şu şekilde sıraladı:

Faturalı telefon aldım ancak faturamı kaybettim. Şimdi ispat edemiyorum

Faturam var ancak faturada Imei numarası yer almıyor.

Aynı gün aynı yerden aldığım iki telefonun birine “klonlu” mesajı geldi.

Uyarı mesajında yer alan cihaz numarasının benim telefonumla bir ilgisi yok.

3 ayrı operatörden de mesaj aldım, hangisine başvurayım?

Faturamı ibraz etmeye gittim kuyruğu görünce geri döndüm. 5 milyon ödemeyeyim diye yarım gün harcadım ve 10 YTL yol parası ödedim.

Mesaj gelmedi, telefonumun durumunu nasıl öğrenebilirim?

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Biz, bağımsız yayın kuruluşu olarak, size sunduğumuz hizmetin maliyetini, reklam gelirleri ile karşılıyıoruz. Reklam gelirlerimizii artırmamıza yardımcı olun.