KOBİ’ler Internet zorunluluğuna güven oyu verdi

TURKTICARET.Net, küçük ve orta büyüklükteki şirketlerin nabzını tutmaya devam ediyor. TURKTICARET.Net’in 62 ilden yaklaşık 1.000 üyesi üzerinde gerçekleştirdiği anket, yeni Türk Ticaret Kanunu Taslağı’nın şirketlere web sitesi kurma zorunluluğu getirmesi konusunda KOBİ’lerin görüşlerini araştırdı.TURKTICARET.Net’in gerçekleştirdiği ankete göre KOBİ’lerin %68’i kanun taslağının internet alanında getireceği zorunluluğun olumlu etkileri olacağına inanıyor. Ankete katılan KOBİ’lerin %27’si web sitesi kurma mecburiyeti getirilmesinin ticaretin daha sağlıklı şekillenmesine, %11’i ise şeffaflığın hızlanmasına yardımcı olacağını belirtti. KOBİ’lerin %8’i ise bu uygulamanın rekabeti yoğunlaştıracağını ve bu sayede ürün ile hizmet kalitesinin yükseleceğini ifade etti. Aynı zamanda KOBİ’lerin %22’si web sitesi kurma zorunluluğunun yurtdışına açılmayı hızlandıracağına inanıyor. Ankete katılan KOBİ’ler arasında site kurmanın pratikte bir işlevi olmayacağını söyleyenlerin oranı ise yalnızca %4. Ayrıca KOBİ’lerin %17’si de taslağın bu haliyle yasalaşacağına inanmadıklarını ifade ettiler.

TURKTICARET.Net Genel Müdürü Murat Yanıklar anket sonuçlarına ilişkin şu değerlendirmelerde bulundu: “Gerçekleştirdiğimiz anket, aslında KOBİ’lerin teknoloji ve internet konusuna ne kadar yakın durduklarını gösterir nitelikte. Küçük ve orta büyüklükteki işletmeler bu alanda her geçen gün daha fazla yatırım yapıyor ve yerel pazara olduğu kadar yabancı pazarlara da ulaşmak için büyük çaba sarf ediyorlar. Bu durum geleceğe yönelik önemli gelişmelerin ipucunu da bizlere veriyor. Ancak KOBİ’lerin internet alanında yatırım yaparken son derece titiz davranmaları gerektiğini de belirtmek gerekir. Web sitesi yaptırırken fiyat/içerik oranına göre tercih yapmalarını ve alacakları hizmeti önceden her yönüyle incelemelerini öneririm. KOBİ’lerin web sitesi yaptırmayı bir zorunluluk olarak değil de bir gereklilik olarak görmeleri daha doğru olacaktır. Her ne kadar kanun taslağı yasalaştığı takdirde bir zorunluluk olarak önlerine gelecek olsa da, KOBİ’ler sitelerini imkanları doğrultusunda en işlevsel ve en etkin şekilde yapılandırmalılar. KOBİ’ler, kurdukları site üzerinden yeni pazarlara ve müşterilere ulaşabileceklerini, ürün ve hizmetlerini en etkili şekilde tanıtabileceklerini, dahası e-iş süreçleri uygulayarak ticareti kendileri için kolaylaştırabileceklerini unutmamalılar.”

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Biz, bağımsız yayın kuruluşu olarak, size sunduğumuz hizmetin maliyetini, reklam gelirleri ile karşılıyıoruz. Reklam gelirlerimizii artırmamıza yardımcı olun.