Koç Bryce NIIT ile el sıkıştı

Koç Bryce, dünyanın teknoloji eğitimlerinde lider şirketlerinden NIIT ile gerçekleştirdiği işbirliği çerçevesinde, bilişim sektöründe kariyer edinmek isteyen bireylere üniversite düzeyinde eğitim imkanı sunuyor. NIIT’nin bireysel pazara özel olarak geliştirdiği eğitim sistemini, karma eğitim teknolojilerindeki gücüyle birleştiren Koç Bryce, daha fazla kişiyi, düşük maliyetle bilişim sektörüne kazandırmayı amaçlıyor. Bu eğitimlerle, IDC’nin 2002 yılı verilerine göre Türkiye’de 123 bine ulaşan bilişim uzmanı açığının kapatılmasına katkıda bulunmayı hedefliyor.

ABD, İngiltere, Avustralya, Fransa, Almanya ve Japonya dahil 44 ülkede bugüne kadar 3.5 milyondan fazla bireye eğitim veren NIIT, Türkiye pazarına giren lider bilgi teknolojileri eğitim şirketlerinden birisi olma özelliği taşıyor. Koç Bryce, NIIT eğitimlerini ilk etapta İstanbul Altunizade’deki merkezinde vermeyi ve zaman içinde yaygınlaşarak lokasyonlarını Türkiye çapında artırmayı planlıyor.

Üniversite denkliğinde eğitim imkanı
Microsoft’dan 2001 yılında “en iyi eğitim şirketi” ödülünü alan NIIT’nin, üniversite düzeyindeki eğitimlerinin içeriği tamamen bilişim sektörüne iş gücü yetiştirmeye yönelik. Türkiye’de Koç Bryce tarafından sunulan NIIT’nin MasterMind serisi eğitim programlarına katılanlar, temel eğitim süresini tamamladıklarında NIIT’nin “Bilişim Uzmanı” sertifikası’na sahip oluyorlar, yazılım mühendisliği ile sistem & network mühendisliği arasında seçim yapıyorlar. 2 yıl sonunda eğitimlerini başarı ile bitirenler ise dünya çapında geçerli olan profesyonel NIIT diplomasına (DNIIT) ve ABD, İngiltere, Kanada, Avustralya ve İrlanda’daki anlaşmalı üniversitelerde eğitimlerine devam ederek, lisans diploması almaya hak kazanıyorlar.

NIIT’nin LACC (Birlikte Yapılandırma Temelli Öğrenim) metodolojisi adı altında öğrencilere Temel Eğitim, Birlikte Öğrenim, Proje Çalışması (labaratuvar), Uzaktan Eğitim, Proje Yönetimi Eğitimi, Dönem Projeleri ve Kişisel Gelişim Eğitimleri birlikte veriliyor ve teorik bilgiler pratik uygulamalarla pekiştiriliyor. Bunlara ek olarak katılımcılar bir kullanıcı adı ve şifre aracılığıyla uzmanlardan 7 gün 24 saat online destek hizmeti alabiliyorlar. Ayrıca eğitim süresi boyunca verilecek İngilizce dil eğitimleri ile bireylerin sektörel iş hayatına hazır hale getirilmesi hedefleniyor.

NIIT MasterMind eğitimlerinin hedef kitlesi
Kariyerine bilişim sektöründe yön vermek isteyen herkesin katılabildiği NIIT’nin MasterMind Serisi eğitimleri, hem sınıf hem de web destekli karma eğitim yoluyla veriliyor. Ekim ayında başlayacak olan eğitim programlarının Türkiye’deki hedef kitlesi şu kesimlerden oluşuyor:

• Üniversiteyi kazanamayan; bilişim sektörüne yönelmek isteyenler,
• Üniversitede okuyan; kariyerine değer katmak isteyenler,
• Üniversite mezunu olup; yeni kariyer edinmek isteyenler,

Koç Topluluğu şirketlerinde staj imkanı
NIIT’nin MasterMind serisi eğitim programlarından yazılım mühendisliği veya sistem & network mühendisliği sertifikası almaya hak kazananlara; Arçelik, KoçSistem, Koç Allianz, Apple/Bilkom ve Koç.net başta olmak üzere Koç Topluluğu şirketlerinde 2-6 ay süreyle staj yapma imkanı sağlanıyor. Ayrıca grup dışı şirketlerde staj imkanı planlanıyor. MasterMind serisi eğitim programında sınıflar 15 kişiden oluşacak. Sınıflarda başarılı olan ve ilk 3’e girenler laptop bilgisayar ile ödüllendirilecek.

Koç Bryce’dan gençlere davet
NIIT ile işbirliğinin açıklandığı toplantıda bir konuşma yapan Koç Bryce Genel Müdürü Diana Misim Fındıkoğlu, 2004 yılında ÖSS’ye giren 1,7 milyon kişiden ancak 350 bininin bir yüksek öğretim kurumuna yerleştirildiğini, yüzde 79’unun ise açıkta kaldığına dikkati çekti. Fındıkoğlu, bilişim sektöründe kariyer edinmek isteyen herkesi, NIIT’nin MasterMind serisi ile üniversite düzeyinde BT eğitimi fırsatından yararlanmaya davet etti.

NIIT Ortadoğu ve Doğu Avrupa Bölge Başkanı Rajini Dasgupta da konuşmasında, Türkiye’nin büyüyen ekonomisini, bilgi teknolojileri yatırımlarını ve e-dönüşüm çalışmalarını Koç Bryce ile birlikte sektöre uzman yetiştirerek desteklediklerini söyledi. Bilgi teknolojileri eğitiminin gerek bireylere gerekse ülkelere olağanüstü fırsatlar sunduğunu belirten Dasgupta, “Bilgi teknolojileri bugün olduğu gibi gelecekte de ülkelerin gelişmesinde çok önemli bir rol üstlenecektir” dedi.

Bilişimin bütün dünyada çok hızlı gelişen bir sektör olduğunu belirten Türkiye Bilişim Derneği 2. Başkanı İlker Tabak ise, şunları söyledi: “Bilgi teknolojileri sadece aydın ve entelektüel kesimin değil tüm insanlarımızın ilgi alanında olmalıdır. Bilgi teknolojilerini bütün topluma yaymak ise bizlerin görevidir. Çünkü Türkiye’nin geleceği, bilgi teknolojilerinin gelişmesi ile yakından ilgilidir. Bu açıdan NIIT- Koç Bryce işbirliğinin ülkemize önemli ölçüde katma değer sağlayacağına inanıyorum.”

Microsoft Genel Müdür Yardımcısı Ekrem Yener de, NIIT’nin Microsoft’un da eğitim içeriklerini hazırlayan dünyanın önde gelen bilgi teknolojileri eğitim şirketi olduğunu vurguladı. Konuşmasında, Microsoft olarak Türkiye’nin hızlı kalkınmasını bilgi teknolojileriyle desteklediklerini ifade eden Yener, NIIT-Koç Bryce işbirliğinin, eğitim programları ile ülkemizin bilgi toplumu olmasına ve kalkınmasına katkı sağlayacak önemli bir işbirliği olduğunu söyledi.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Biz, bağımsız yayın kuruluşu olarak, size sunduğumuz hizmetin maliyetini, reklam gelirleri ile karşılıyıoruz. Reklam gelirlerimizii artırmamıza yardımcı olun.