Ana sayfa BT Gündem KoçSistem AVAYA’nın gümüş çözüm ortağı

KoçSistem AVAYA’nın gümüş çözüm ortağı

88
0

Avaya Çözüm Ortağı Programını tamamlayarak Silver Çözüm Ortağı kategorisine yükselen KoçSistem, Avaya’nın ürün ve çözümlerine yönelik gerekli eğitimlerin KoçSistem çalışanları tarafından alınmasıyla, daha da kapsamlı hizmet sağlayabilecek. 1997 yılında Lucent Technologies, sonrasında ise 2000 yılında kurumsal müşterilere Çağrı Merkezi, IP Telefon, Mobil Çözümler ve Hizmetler sağlamak amacıyla Lucent’tan ayrılan Avaya’nın satış-yetkin çözüm ortağı olan KoçSistem, uçtan uca Avaya Çağrı Merkezi çözümleri sunan Türkiye’deki tek sistem entegratör firma olma özelliğini taşıyor.

Avaya’nın çağrı merkezi çözümlerini ve ürünlerini pazara sunan KoçSistem, aralarında; American Life, Amerikan Hastanesi, Arçelik, Avon, Denizbank, Global Bilgi ve THY’nin bulunduğu, Avrupa çapında önemli başarı hikayeleri olarak konumlanan bir çok IP telefon ve IP çağrı merkezinin kurulumlarını da gerçekleştirmiştir.

Bilgi teknolojileri sektöründe lider konumunu koruyan KoçSistem Saha Hizmetleri Grubu’nun yakın gelecekteki planının Avaya çözüm ortaklığını Gold Partner seviyesine yükselmek olduğuna değinen KoçSistem Genel Müdür Yardımcısı Barış Öztok; ‘KoçSistem, şimdiye kadar olduğu gibi bundan sonra da bilgi sistemleri yönetim ve operasyonunu kendisine emanet eden müşterilerine en optimum ve katma değerli hizmeti sunmaya ve memnuniyet düzeylerini artırmaya odaklanmış olarak çalışmalarını sürdürecek.’ şeklinde konuştu.

Avaya Türkiye Genel Müdürü Sinan Dumlu ise “KoçSistem’in Avaya Silver Çözüm Ortağı olmasından büyük memnuniyet duyuyoruz. Bu hem Avaya’nın hem de KoçSistem’in müşteri memnuniyetine verdikleri önemin bir göstergesidir. Dileğimiz ve hedefimiz KoçSistem’in Avaya’nın sadece Türkiye’ye değil bölgeye hizmet veren bir çözüm ortağı olmasıdır.” dedi.

Avaya yetkin çözüm ortağı konumunda; deneyimli mühendis kadrosu ile 10 yılı aşkın bir süredir destek veren KoçSistem Saha Hizmetleri Grubu, Çağrı Merkezi teknolojilerinin IP ortamına taşınmasıyla 2006 yılında Çağrı Merkezi ve İletişim Ağı Gruplarını birleştirerek; uzmanlıklarına IP Telefon Bakımı, IP Telefon Kurulumu konularını ilave etmiş, bu alanda Avrupa’nın da önde gelen kuruluşlarından biri durumuna gelmiştir.