KoçSistem çağrı işini büyüttü yeni şirket kurdu

Kurulduğu 2004 yılı başından bu yana KoçSistem bünyesinde faaliyet göstermekte olan KoçSistem Dışkaynak Çağrı Merkezi, Callus Bilgi ve İletişim Hizmetleri A.Ş. adlı yeni bir şirkete dönüştü. Şirketin dışkaynak çağrı merkezi hizmetlerine yönelik vizyonu doğrultusunda, yüzde 100 Koç Holding sermayesi ile Koç Bilgi Grubu bünyesinde kurulan şirket, 11 Eylül 2009 tarihi itibariyle tescil edildi. 2009 yılı itibariyle 650 koltuk ve 30’u aşkın müşteri kapasitesi ile önemli bir pazar payına ulaşan Callus, çeşitli sektörlerde yer alan 35 müşterisinin 50’yi aşkın projesinde başarıyla hizmet vermeye devam ediyor. Koç Bilgi Grubu Genel Müdürü Mehmet Nalbantoğlu, “Callus adı altındaki bu yeni yapılanmanın, iş süreçlerimizde verimliliğin ve müşteri memnuniyetinin artırılması yönünde olumlu katkıları olacağına inanıyorum” dedi. Yıllık yaklaşık büyüme hızı yüzde 30 olan Türkiye Çağrı Merkezi sektöründe, KoçSistem Çağrı Merkezi’nin yılda ortalama yüzde 63 büyüme kaydettiğini belirten Nalbantoğlu, şunları söyledi:
“Türkiye’de 15 yıl önce oluşmaya başlayan Çağrı Merkezi Sektörü, bugün yaklaşık 1,2 milyar TL’lik büyüklüğe ulaşmış bulunuyor. Pazarın yüzde 40’ını dışkaynak modeliyle hizmet veren şirketler oluşturuyor. Bir çağrı masası için gerekli yatırım bedeli, 10.000 – 15.000 TL arasında değişiyor. Çağrı Merkezi hizmetlerinde dışkaynak kullanımını tercih eden şirketler, yatırım maliyetinden kurtulmanın yanı sıra; maliyet, verimlilik ve rekabet avantajı elde ediyor” dedi.

2009 yılı itibariyle yıllık 12 milyon gelen çağrı (inbound) ve 12 milyon giden çağrı (outbound) kapasitesine ulaşan Callus, gelen çağrılar, dış aramalar, veri temizliği ve bilgi girişi gibi hizmetlerini, hizmet kapsamına göre 4 ana ürün başlığı altında veriyor. Hizmet verilen konular, müşteri memnuniyeti ve şikâyet yönetim sistemi, teknik yardım masası, interaktif satış pazarlama hizmetleri   ve pazar araştırması ve müşteri bilgi yönetimi hizmetlerinden oluşuyor. Callus ayrıca, Müşteri Bilgi Yönetim hizmetleri kapsamında yürüttüğü çalışmalarla, yıllık 15 milyon sayfa Elektronik Arşiv ve Servis Büro hizmeti veriyor.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Biz, bağımsız yayın kuruluşu olarak, size sunduğumuz hizmetin maliyetini, reklam gelirleri ile karşılıyıoruz. Reklam gelirlerimizii artırmamıza yardımcı olun.