Ana sayfa BT Gündem Kontörden TL’ye geçişte GSM operatörleri atağa kalktı

Kontörden TL’ye geçişte GSM operatörleri atağa kalktı

345
0

Geçtiğimiz hafta sonu kontörden TL’ye geçiş konusundaki stratejilerini paylaşan Avea’dan sonra Turkcell ve Vodafone da TL’ye hazırız dedi. Cep telefonlarında kontör yerine konuşma dakikası ve TL üzerinden yapılacak olan satışlar ve görüşme kayıtlarına geçiş, bankacılık sektörünün 2000 yılı sorununa hazırlıklarından buyana karşılaştıkları en büyük değişim olarak gösteriliyor. Turkcell, 26 milyon HazırKart’lı müşterisinin kontörden TL kullanımına kesintisiz, kolayca ve aynı anda hızlıca geçebilmesi için tüm ekipleri ve altyapısını geçişe hazırladı.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun (BTK) aldığı karar ile 1 Nisan 2010 tarihinden itibaren tüm mobil operatörler kontör yerine TL’ye dayalı tarifelendirme sistemine geçecek. GSM operatörleri bu tarihten itibaren tüm tarifelerde, kampanyalarda ve reklamlarda hizmet birim ücreti olarak; ses, SMS ve tüm diğer hizmetler için kontör yerine TL ya da kuruş kullanacak. Ön ödemeli hat kullanıcıları geçiş sonrasında eskiden kontör yükledikleri kanallardan TL kart yükleyerek kullanabilecek. Müşterilerin 1 Nisan tarihine kadar kullanılmamış kontörleri, değer kaybetmeden BTK’nın onayladığı birim fiyat üzerinden hesaplanarak TL’ye çevrilecek ve hesaplarına yüklenecek. Geçişten önce TL kart ve tarife fiyatları Turkcell müşterilerine duyurulacak.

Turkcell Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Lale Saral Develioğlu, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, Turkcell’de müşteri memnuniyetini sağlamak için müşterilerine kalan kontör bilgisini şu anda da verdiklerini, kontörden TL’ye geçişle birlikte zorunlu olacak bu bilgilendirme ile tüm mobil operatör müşterilerinin yaptıkları her görüşme sonunda aldıkları hizmetin kullanım tutarını ve hesaplarında kalan TL tutarını görebileceğini belirtti. Develioğlu ayrıca, “Müşterilerimiz 1 Nisan’dan itibaren ayrıca başvuru yapmak ya da tarife değişikliği yapmak zorunda kalmadan hayatlarına devam edebilecek ve Turkcell’in sunduğu avantajlardan yararlanabilecekler. Turkcell olarak, en kaliteli, yenilikçi hizmet ve ürünleri, en geniş kapsamayla müşterilerimize sunmaya devam edeceğiz” dedi.

Vodafone da hazır

Konu ile ilgili açıklama yapan Vodafone Türkiye Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Gökhan Öğüt, yeni sistemin abonelere ücretlendirme konusunda daha anlaşılır bir yapı sağladığını belirterek tarifeler arasında karşılaştırmanın daha kolay bir şekilde yapılabileceğini söyledi.

“Kuruş sisteminde harcamalar çok daha anlaşılır hale geleceği için TL sistemine geçiş sonrası tüketiciler Vodafone’un sunduğu avantajları çok daha net görebilecek. Yeni sistemin hayata geçmesiyle birlikte yakaladığımız ivme ve yükselişimizi devam ettirmeyi hedefliyoruz” diye konuşan Gökhan Öğüt, kontör sisteminden liraya geçişin abonelerinin kullanım alışkanlıklarını etkilemeyeceğini, hatlarındaki kontörlerin ödedikleri birim fiyat üzerinden TL’ye dönüştürüleceğini ekledi.

1 Nisandan itibaren faaliyete alınacak olan yeni sistem, eski sistemde yapılan görüşmelerin örneğin “X” dakikası “Y” kontör üzerinden ücretlendirildiği gibi, “X” dakikası “Y” kuruş şeklinde ücretlendirilecek. Vodafone Türkiye aboneleri tıpkı kontör sisteminde olduğu gibi hatlarındaki bakiyeyi rahatlıkla sorgulayarak öğrenebilecekler. Satışta olan kontör kartların geçerliliğini koruyacağı yeni sistemde bu kartları satın alan abonelerin yüklemeleri hatlarına TL olarak yansıyacak ve herhangi bir kayba uğramayacaklar.