Kore’ye “Bilişim Köprüsü”

Türkiye ve Güney Kore arasında ekonomik ve sosyal gelişime katkı sağlamak, bilişim alanında iş birliği yapmak ve ortak projeleri hayata geçirmek amacıyla Türkiye Bilişim Vakfı (TBV) ile KADO (Korea Agency for Digital Opportunity and Promotion) arasında “iyi niyet anlaşması” imzalandı. Anlaşma nedeniyle 16 Nisan 2005, Cumartesi günü Çırağan Sarayı’nda düzenlenen toplantıya, Güney Kore İletişim ve Bilişim Bakanı Daeje Chin, KADO Başkanı Yeongi Son, TBV Başkan Yardımcısı Bülent Gönç, TBV Genel Sekreteri Behçet Envarlı ve sektörün önde gelen temsilcileri katıldı. İki sivil toplum örgütü bu anlaşma ile Türkiye ve Güney Kore arasında bilişim köprüsü oluşturarak, bilgi akışı sağlamayı, bilişim teknolojilerinin kullanımını yaygınlaştırmayı ve her iki toplum için ilerlemiş dijital yaşam fırsatları yaratmayı amaçlıyor.

Türkiye’nin bu anlaşmayla Güney Kore’nin know-how’ını paylaşabileceğini belirten TBV Başkan Yardımcısı Bülent Gönç, bilgi toplumu olma yolunda son yıllarda hızlı adımlar atmış Güney Kore’nin Türkiye için bir model oluşturabileceğini söyledi. Gönç, “Bu iş birliğinin Türkiye’nin bilgi toplumuna dönüşme sürecine önemli katkıları olacağını düşünüyoruz” dedi. TBV Genel Sekreteri Behçet Envarlı ise, Türkiye’nin bilgi ekonomisine geçiş için yoğun çaba içinde olduğunu bu çabaların yasal reformlarla da desteklenmesi gerektiğini belirtti. Envarlı, “TBV olarak bilgi teknolojilerinin geliştirilmesi kadar bu teknolojilerin bilinçli ve verimli kullanılması üzerinde de önemle duruyoruz” dedi.

Törene katılan Güney Kore Bilişim ve İletişim Bakanı Daeje Chin ise 80’lerde başlayan ve 90’lı yıllarda artarak devam eden yatırımlar ile ülkesinin bu alanda uluslararası bir güç haline geldiğini söyledi. Bakan Chin, IT sektörünün Güney Kore ekonomisinin itici güçlerinden biri olduğunu vurguladı. Chin, “ Kore’nin göstermiş olduğu başarıyı yeterli bulmuyoruz. Çünkü günümüzün ‘kazanan hepsini alır’ anlayışı, en iyi teknolojiye sahip olan ve üreten ülkelerin hayatta kalmasına izin veriyor” dedi. Global rekabet koşullarında gelecekte de varolabilmek amaçla ülkesinin IT stratejisi oluşturduğunu belirten Daeje Chin, Güney Kore IT stratejinin önemli adımlarını ve hedeflerini sektörün önde gelen temsilcileri ile paylaştı.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Biz, bağımsız yayın kuruluşu olarak, size sunduğumuz hizmetin maliyetini, reklam gelirleri ile karşılıyıoruz. Reklam gelirlerimizii artırmamıza yardımcı olun.