Korsan yazılım ekonominin önünü tıkıyor

IDC tarafından yayımlanan “Korsan Yazılımın Ülke Ekonomilerine etkileri” başlıklı araştırma raporuna göre Türkiyede yüzde 66 olan kaçak yazılım kullanma oranı yüzde 10 düşüş gösterse 1 milyar dolarlık ek kaynak, 600 milyon dolar vergi geliri ve 36 bin kişiye istihdam sağlayabilir.Dünyanın en önemli bilişim araştırmaları şirketi International Data Corporation için BSA Business Software Alliance (BSA) için aralarında Türkiye’nin de bulunduğu 70 ülkede gerçekleştirdiği araştırmaya göre
Türkiye’de yüzde 66 oranında olan korsan yazılım kullanımının yüzde 56’ya çekilmesi, bilişim teknolojileri sektöründe 3 bin kişiye daha, tüm sektörlerde ise 36 bin kişiye daha istihdam yaratacak ekonomik gelişmeyi sağlayabilir.

IDC öngörülerine göre Türkiye’de 2 milyar 500 milyon dolar olan Bilişim pazarı büyüklüğü 2009 yılında günümüze oranla yüzde 105 büyüme ile 5 milyar doları aşacak. Ancak korsan yazılım kullanım oranının 4 yıl içinde 10 puan aşağıya çekilmesi bu büyümeyi yüzde 120 seviyelerine çıkartabilir. Yüzde 120’lik büyüme ise halen 50 bin kişinin çalıştığı düşünülen Türkiye Bilişim sektörüne 3 bin kişilik ek istihdam yaratarak Türkiye’nin bölgede lider konuma gelmesini sağlayabilir.

Doğrudan ve dolaylı katkılarla ekonomiye 1 milyar dolarlık katkı sağlaması düşünülen varsayımda bu gelişmenin yılda 600 milyon dolar ek vergi kazancı yaratabileceği, bu ekonomik gelişme ile de toplamda 36 bin kişiye daha yüksek ücretlerle ekonomik istihdam yaratabileceği bekleniyor.

BSA Türkiye Genel Koordinatörü Tolunay Tomruk açıklanan sonuçlarla ilgili olarak yaptığı açıklamasında

“Bilişim teknolojileri sektörü ve özellikle yazılım endüstrisi dünya ekonomisinde önemli bir itici güçtür. Ancak bu gücün yarattığı mevcut etki, yazılım endüstrisinin içindeki potansiyel ekonomik kazançların yalnızca bir bölümünü temsil etmektedir. Fikri Mülkiyet haklarının korunması için hem toplumu daha fazla bilinçlendirmek hem de yaptırımların daha etkin uygulanması gerekmektedir” dedi.

2006-2009 yılları arasında korsan yazılım kullanımında yüzde 10 düşüş bu gelişmeleri sağlayacak:

•Türkiye’deki bilişim teknolojileri sektöründe öngörülen büyümenin 2009’da %105’ten % 120’ye yükselmesiyle sektörün 5.3 milyar dolarlık değere ulaşması,

•Bilişim teknolojileri sektöründe ek 3.000 yüksek gelirli istihdam olanağı,
•Toplam 4 yılda Türkiye’nin gayrisafi milli hasılasına 1 milyar dolar ek katkı,

•İhtiyaç duyulan devlet hizmetlerini destekleyecek yıllık 600 milyon dolar ek vergi geliri.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Biz, bağımsız yayın kuruluşu olarak, size sunduğumuz hizmetin maliyetini, reklam gelirleri ile karşılıyıoruz. Reklam gelirlerimizii artırmamıza yardımcı olun.