Ana sayfa Kemalettin BULAMACI Kümeste Recep’in tavuğu olmak

Kümeste Recep’in tavuğu olmak

180
0

21.06.2009 Tarihli Taraf Gazetesi’nde QTUBE köşesinde yayınlanmıştır*************************************+++Komşunun tavuğu komşuya kaz görünürmüş.

Bu anlamlı deyişin ne kadar gerçek olduğunu her geçen gün daha iyi anlıyorum. Özellikle de GSM sektöründeki mobil operatörlerin kampanyaları ve pazardan daha büyük pay kapma çabalarını izledikçe.

Cep telefonlarına numara taşınabilirliği uygulaması geldikten sonra Avea, Turkcell ve Vodafone birbirlerinden abone kapmak için türlü türlü fırsatlar sunmaya başladılar.

Rakiplerin abonelerini kendilerine çekebilmek için, kendi müşterisi yapabilmek için kampanyalar yapıp duruyorlar. Hatta bunu öyle ilerlettiler ki cep telefonlarına diğer operatörden “Bize taşın, avantajları yaşa” tarzında SMS’ler yollamaya başladılar.

Kampanyalara şöyle bir bakıyorum da…

Hiçbir operatör mevcut abonelerini kayıran bir kampanya gerçekleştirmiyor. Herşey rakip operatörden abone kapma düzeni üzerine kurulmuş.

Mesela Avea; diğer operatörden gelenlere çeşitli kullanım süreleri hediye ediyor. Başka operatörden numarasını Avea’ya taşıyanlara sorgusuz sualsiz yeni hatlarını kullandırıyorlar. Mevcut aboneleri aynı hizmetlerden yararlanmak isterse ekstra bedel ödemek zorundalar. Efsaneleşmiş “Her Yöne Sınırsız” tarifesinde olduğu gibi. Turkcell ve Vodafone’dan numarasını taşıyarak gelenler bedelsiz bu hizmeti kullanmaya başlıyor. Avea aboneleri ise 66,65 TL ödemek zorunda bu hatta geçebilmek için.

Vodafone da numarasını kendilerine taşıyan abonelere her yöne bin dakika konuşma hediye ediyor. Ama onlar da mevcut abonelerini göz ardı etmişler. Kasım ayından itibaren Vodafone’dan kaçan kaçana. Bunu en son abone rakamları da söylüyor. Başka operatörden Vodafone’a gelenlere bedava dakikalar vereceklerine, kendilerini terk etmeyen abonelere fırsatlar sunuyor olsalar abone kaybının önüne geçecekler en azından.

Vodafone’un cep limitsiz tarifesinin de beklenildiği şekilde gittiği söylenemez elbette. Piyasada konuşulanlar Vodafone’un, anlaşılır, herkese hitap eden reklamlarına, fiyat avantajlı tarifelerine rağmen abone kaybını sürdürdüğüne işaret ediyor.

Ama konuşulanlara bakmaya da gerek yok. Cep Limitsiz “diğer operatörlere” 600 dakika ile çıkmıştı. Aradan 1 ay geçmeden bu dakika limiti 750’ye yükseltildi. Demek ki satamıyorlar.
Kontörlü aboneler için de 2 dakikası 1 kontör olan fırsatını da 3 dakikası 1 kontöre yükselttiler. Satılan bir hizmette neden daha fazla avantaj sunasın ki?

Turkcell’de de aynı uygulamar mevcut. Kamu çalışanlarının tüm vergiler dahil ayda 35 TL’ye heryöne 1200 dakika konuşma imkanının sunulduğu “kamu” tarifesinden yararlanmak için başka bir operatörden Turkcell’e geçmek gerekiyor. Mevcut aboneler, kamu tarifesini kullananlar ise bu hizmetten yararlanamıyorlar 15 Mayıs’tan itibaren. Zaten bu tarifenin başlama tarihi yanılmıyorsam mayıs başıydı.

Her bir kamu çalışanının 5 tane de referans gösterebildiği, yani 5 ayrı kişinin daha bu hizmetten yararlanmasını sağlayabildiği teklif şuan sadece Avea ve Vodafone aboneleri için geçerli.

Kısaca “Recep İvedik’in kümesine girebilmek için” öncelikle başka bir operatörün abonesi olmalısınız ki Turkcell sizi “kaz” olarak görebilsin. Yoksa kümese girdikten sonra ne kazlığınız kalıyor ne de tavuk olarak bir kıymetiniz.

Elbette bu şirketlerde çalışan, masterlı, doktoralı, işin uzmanı, sektör tecrübesi olan, eğitimli binlerce dolar maaş alan yöneticilere, direktörlere, müdürlere pazarlama ve satış ile ilgili dersler vermek bana düşmez. Ama kendilerine basit bir soru yönelteyim.

Yeni bir abone kazanmanın maliyeti, mevcut aboneyi elinde tutma maliyetinden kaç kat daha fazladır?

Bu sorunun cevabını 100 üzerinden 80 alacak kadar iyi şekilde cevaplayan GSM operatörleri yakında mevcut abonelerini ellerinde tutabilmek için de kampanya yapmaya başlarlar. Hem de kendilerene “kaz” gibi görünen komşunun tavuğunu kümese tıkmaya çalıştıklarından daha avantajlı kampanyalar.