Küresel resesyon öncesi ilk tenkisat Intel ‘den geliyor

Dünyanın en büyük işlemci üreticisi Intel , bu ay işten çıkarmalara başlayacak. Bloomberg'in bildirdiğine göre işten çıkarmalar yüzde 20 seviyesine ulaşabilir.

Dünya işlemci pazarının lideri Intel, büyük çaplı işten çıkarmalara hazırlanıyor. Bloomberg News’un bildirdiğine göre 113 bin dolayında çalışanı bulunan şirkette pazarlama ve satış alanında çalışan personelde tenkisat oranı yüzde 20’lere ulaşabilir.

Bloomberg’den Mark Gurman imzalı haberde, tenkisat kararının çalışanlara Ekim ayı içerisinde bildirilmesi bekleniyor. Intel’in en son tenkisatı 2016 yılında gerçekleşmiş ve yaklaşık 12 bin kişi işsiz kalmıştı. Küresel resesyon öncesi büyük çaplı işten çıkarma kararı alan ilk şirket Intel oldu.

Hedefler tutmadı, yıllık hedefler aşağıya çekildi

Covid-19 sonrası yaşanan tedarik zincirindeki bozulmalar ve Ukrayna-Rusya arasındaki savaşın etkisini yılın ikinci çeyrek bilançosunda gören Intel, yıllık öngörülerini de aşağıya çekmişti. Enflasyonist ortam da mevcut koşullara eklenince Intel için gelecek çok parlak görünmüyor.

Zaten ürün geliştirme ve teknolojide rakiplerine göre geri kalan Intel, kendisini bu durumdan kurtarması için eski çalışanlarından Pat Gelsinger’i 2021 yılı başında şirketi kurtarması için göreve getirmişti. Ancak Gelsinger bu süre içerisinde pandemi, yonga tedariği sorunları, yüksek enflasyon ve son olarak da Rusya-Ukrayna savaşı gibi olumsuz küresel sorunlarla da uğraşmak zorunda kaldı.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu