Kurum kültürüyle fark yaratmanın tam zamanı

Great Place to Work, Türkiye’nin en iyi işverenlerini belirlemeye devam ediyor. Bu yıl Türkiye’de altıncısı düzenlenecek araştırma ve yarışmaya katılım için başvurular Kasım ayının sonunda tamamlanacak. 2018 yılının en iyi işverenlerinin belirleneceği araştırmada, listeye giren şirketler en iyi işveren unvanını almaya hak kazanacak.

Yüksek güven kültürü, şirketlerin kendilerini geleceğe taşımak için attıkları en önemli stratejik adımı temsil ediyor. Şirketlerini geleceğe taşıyacak çalışanlarına değer veren ve şirketin bir parçası olarak gören kurumlar, rekabet güçlerini artırırken, ekonomik performanslarındaki yükselişi sürekli kılabiliyor. Yüksek güven kültürü, yüksek performansı ortaya çıkartarak şirketlere yoğun rekabet ortamında sürdürülebilir faydalar sağlıyor. Great Place to Work, yaptığı analizlerle çalışanların yöneticileri, iş süreçleri ve takım arkadaşları ile aralarındaki ilişkileri; güvenilirlik, saygı, hakkaniyet, gurur ve takım ruhu boyutlarında ölçüyor.

Çalışanların yüzde 86’sı kurumlarını “en iyi” iş yeri olarak tanımlıyor

Kurum kültürü üzerine yapılan araştırmalar, Türkiye’nin en iyi işveren şirketlerinde çalışanların yüzde 86’sının kurumlarını en iyi iş yeri olarak tanımladıklarını, yüksek güven kültürünü kurumları içerisinde inşa etmemiş şirketlerde ise bu oranın yüzde 68 olduğunu gösteriyor. Analizler, kurumların güçlü ve zayıf yönlerini görmelerini sağlarken, kurum kültürlerini bir üst seviyeye çıkarabilmelerine ve inşa edebilmelerine kılavuzluk ediyor.

Şirketlerin ilgisi her yıl artıyor 

Great Place to Work tarafından yapılan araştırmalarda, şirket çalışanlarının sadece memnuniyetleri değil, kendilerini şirketin bir parçası olarak görüp görmedikleri, çaba sarf etmeye ne kadar istekli oldukları, inovatif ve proaktif olup olmadıkları ve firmalarını geleceğe taşıyıp taşımamak istedikleri de ölçümleniyor. Çalışan sayısına göre 20-50, 50-250, 250-500, 500–2000 ve 2.000+ kategorilerinden listeye giren şirketler, Türkiye’nin en iyi işvereni unvanını almaya hak kazanıyor.

Araştırma ve yarışma işveren markasına güç katıyor

Great Place to Work’ün şirketlerin yüksek güven kültürü oluşturabilmelerine katkı sunduğunu belirten Great Place to Work Genel Müdürü Eyüp Toprak, “Araştırmalarımız şirketlere yüksek güven kültürü oluşturabilmeleri için yol gösterirken, çalışanların da firma içerisindeki işlevselliklerinin ortaya çıkmasına yardımcı oluyor. Yaptığımız analizler, yüksek güven kültürü alanında yeterli ilerleme sağlayamamış şirketlerdeki çalışanların yüzde 29’unun işinden memnun olmadığını, yüzde 20’sinin işine karşı ilgisiz olduğunu gösteriyor. Şirketlerin geleceğine ışık tuttuğumuz araştırmalarımız ile karlılığın artmasını, yeteneklerin ortaya çıkmasını ve inovasyonla yenilenmenin önünü açıyoruz.” dedi.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Reklam Engelleyici kullandığınız için, içeriğimizi görüntüleyemiyorsunuz. Biz, bağımsız yayın kuruluşu olarak, size sunduğumuz hizmetin maliyetini, reklam gelirleri ile karşılıyıoruz. İçeriğimizi görüntülemek ve reklam gelirlerimizi artırmamıza yardımcı olmak için reklam engelleyici uygulamanızı kapatarak yeniden deneyin.