Kurumsal portalde enova dönemi

enova: tarafından sunulan Quick2Share çözümü, kurumsal portalların verimliliğini artırıyor ve şirket içindeki doküman ve bilgi paylaşımını bugüne dek hiç olmadığı kadar kolaylaştırıyor. Hazır bir kurumsal portal çözümü olan Quick2Share, şirket içindeki doküman ve bilgi paylaşımının en yüksek verimlilik seviyesinde gerçekleşmesini sağlıyor. Quick2Share kurum çalışanlarının en sık eriştikleri iş akış formlarını, dokümanları ve uygulamaları bir araya getirebilecekleri bir altyapı sunuyor. enova: tarafından teknolojinin sunduğu en yeni olanaklardan yararlanılarak hayata geçirilen Quick2Share aynı zamanda şirketlerin ihtiyacına göre özel olarak geliştirilebilen ek entegre arayüz uygulamalarıyla tüm iş ihtiyaçlarının aynı portal üzerinden karşılanabilmesini sağlıyor.

Quick2Share çözümüyle neyi hedeflediklerine ilişkin bilgi veren enova: Genel Müdürü Beni Melamet şunları söylüyor: “Şirketler, çalışanları ya da iş ortaklarıyla doküman ve bilgi paylaşımını daha iyi ve daha etkin bir şekilde gerçekleştirmenin yollarını arıyorlar. Bunu gerçekleştirirken de, maliyetlerini azaltmayı ve verimliliklerini yükseltmeyi amaçlıyorlar. enova: olarak bugüne dek aralarında Arçelik, Avea ve Koç Holding gibi ülkemizin önde gelen pek çok firmasına hizmet verdik. Tüm bu çalışmalarımızda, kurum içindeki doküman ve bilgi paylaşımının şirketlerin etkinliği üzerinde hayati önem taşıyan unsurlar olduğunu defalarca teyit etme fırsatımız oldu. Deneyimlerimizden yola çıkarak, bu gibi alanlarda maksimum verimlilik sağlayan Quick2Share ürününü geliştirdik. Quick2Share’in iş dünyamızdaki tüm şirketlere maksimum faydayı sağlayacak, tüm iş süreçlerindeki verimliliği artıracak bir portal çözümü olduğunu vurgulamak isterim.”

Quick2Share kurumsal verilerin, bilgi kaynaklarının ve şirkete özel uygulamaların portala en uygun mimaride hayata geçirilmesini sağlıyor. Bilgi paylaşımı ve haberleşme olanakları anlamında da pek çok avantaj sunan Quick2Share, kullanıcıların portaldaki gelişmelerden SMS veya e-posta yoluyla anında haberdar olmalarını sağlayacak bir mesajlaşma altyapısı da içeriyor. Kurumlar tüm bu unsurlardan etkin bir şekilde yararlanarak, iş süreçleri konusunda sürekli ve güncel bilgi sahibi bir organizasyon olarak varlıklarını devam ettiriyorlar. Quick2Share aynı zamanda dinamik taslaklar ve kişiselleştirilebilir içerik oluşturulmasını da son derece basitleştiriyor. Kurum içi mesajlaşma modülü içeren ve proje durum raporlarının kolaylıkla oluşturulup izlenmesini mümkün kılan Quick2Share, aynı zamanda anket ve forum olanaklarıyla şirket içi bilgi paylaşımını en üst seviyeye taşıyor. Bu tip uygulamalar şirketlerin ihtiyaçlarına göre sisteme eklenebiliyor ya da özelleştirilebiliyor. Quick2Share’ın içeriğinde yer alan tema ve şablonlar firmanın kurumsal kimliğine uygun olarak özelleştirilebiliyor.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Biz, bağımsız yayın kuruluşu olarak, size sunduğumuz hizmetin maliyetini, reklam gelirleri ile karşılıyıoruz. Reklam gelirlerimizii artırmamıza yardımcı olun.