Ana sayfa BT Gündem Kuveyttürk InfoNet koruması altında

Kuveyttürk InfoNet koruması altında

146
0

ISO 9001-2000 revizyonundan Avrupa ve Türkiye’de belgelenen ilk finans kuruluşu olan Kuveyt Türk Katılım Bankası A.Ş, bankacılık ve web uygulamalarındaki güvenlik altyapısını daha da güçlendirmek amacıyla Bilgi Teknolojileri alanının lider firması InfoNet ile işbirliği yaptı. Kuveyt Türk’ün bilgi güvenliği altyapısı InfoNet’in distribütörlüğünü gerçekleştirdiği IBM ISS firmasının Proventia Network Intrusion Prevention System ürünü ve SPIDynamics’ in WebInspect ürünlerinin kullanımı ile daha güvenli.

Teknoloji alanındaki gelişmeleri yakından takip ederek, ihtiyaçlara özel çözümler sunduklarını söyleyen InfoNet Bilgi Teknolojileri İş Geliştirme ve Danışmanlık Grubu Birim Yöneticisi Murat Kültür “ Özellikle bankacılık ve finans sektöründe bilgi güvenliği çok önemli. Bugüne kadar güvenlik alanında gerçekleştirdiğimiz projelerin başarısı, finans ve bankacılık sektöründe sahip olduğumuz deneyimin bir kanıtıdır. Profesyonel kadromuz ile Kuveyt Türk’ün temel olarak bankacılık ve web uygulamalarındaki sistem güvenliğini en üst düzeye çıkartacak olan en uygun ürün gruplarının IBM ISS’in Proventia Network Intrusion Prevention System ürünü ile SPIDynamics’in WebInspect ürünü olduğuna karar verdik. IBM ISS’in Proventia Network Intrusion Prevention System ürünü ile sıfır gün saldırılarına karşı koruma sağlanıken SPIDynamics’in WebInspect ürünü ile de özellikle web tabanlı uygulamalara çok hızlı ve etkili bir tarama gerçekleştirerek zafiyetleri hızlı bir biçimde tespit etmemizi sağlıyor. Kuveyt Türk ile gerçekleştirdiğimiz işbirliğinin neticesinde bilgi güvenliği altyapılarının şimdi çok daha güvenli olduğunu söyleyebilirim” şeklinde konuştu.

Bilgi güvenliği altyapısı tam doğrulukla atakları engelleyebilme özelliğine kavuştu

InfoNet ile yaklaşık 2 aylık bir çalışma gerçekleştirdiklerini söyleyen Kuveyt Türk Katılım Bankası A.Ş BT Bilgi Güvenlik Müdürü Kudret Ay “ Kuveyt Türk olarak bilgi güvenlik altyapımızı güçlendirmek ve daha güvenli bir hale getirmek istiyorduk. InfoNet ile yaptığımız görüşme sonrası sundukları ürünlerin bizim için en uygun çözümler olduğunu gördük. Özellikle InfoNet’in bu alanda sahip olduğu tecrübe ve birikim karar vermemizde etkili oldu” dedi.

Kuveyt Türk’ün bilgi güvenliği altyapısını güçlendirmek için seçtiği Proventia Network Intrusion Prevention System ürünü multi-method koruma motoru farklı analiz ve tespit yöntemlerini aynı anda kullanarak, tam bir doğrulukla atakları engelleyebilme özelliği sağlıyor. Sistem sayesinde güvenlik güncellemeleri otomatik olarak cihazlara yüklenerek aktive edilme özelliğine sahip. Aynı zamanda kritik atakların otomatik olarak engellenebileceği Sanal Yama Koruması (Virtual Patch Teknolojisi) sayesinde de yama geçme sürelerinin uzaması sağlanarak, atakların tamamının ağ geçidi seviyesinde engellenebileceği bir yapı oluşturulmaktadır.

Tüm banka ağında tam koruma sağlandı

Kuveyt Türk, bu atak önleme sistemi ile ağ geçidi seviyesinde spyware uygulamalarını durdurarak kullanıcıların spyware indirmesini ve kurmasını engellemiş oldu. Proventia Network Intrusion Prevention System sayesinde önceden sisteme bulaşmış olan ‘spyware’lerin internet ile olan haberleşmeleri ve gizli bilgilerin çalınmasının engellenmesi sağlandı. Bu özellik sayesinde ‘spyware’ den etkilenen makinelerin tespiti kolaylaşmış oldu. Bu sistemin en önemli özelliği ise; zararlı içeriklerden etkilenmiş PC ya da networkleri karantina altına alması ve normal trafiğe izin vererek zararlı trafiği engellemesi. Bu şekilde banka ağında tam koruma sağlamasıdır.

KuveytTurk bünyesinde uygulanan WebInspect ™ Enterprise Edition, web uygulamalarındaki güvenlik açıklarını ve kodlama hatalarını bularak çözüm önerileri getirmektedir. Bu özelliğiyle aynı zamanda güvenlik duvarı ve saldırı tespit sistemleri için tamamlayıcı bir rol oynamaktadır. WebInspect çözümünün kolay yönetilen arayüzü, genişletilebilen fonksiyonlarla ister test ortamında, ister gerçek ortamda web uygulamalarının ve web servislerinin güvenlik değerlendirmesinde en doğru sonuçları elde edilebilmesine yardımcı olmaktadır.